Mistři světa z Itálie nestačili na Egypt

PRETORIA/JOHANNESBURG Fotbalisté Egypta na Poháru FIFA překvapivě porazili mistry světa Italy 1:0 a ve skupině B zamotali boj o postup do semifinále. Egyptu stačí k postupu v posledním duelu skupiny zdolat USA.

Naopak Italové musejí vyhrát nad Brazílií o dvě branky, aby měli postup ve své režii. Ani Brazilci nemají účast mezi nejlepšími čtyřmi týmy turnaje jistou, přestože vyhráli nad USA 3:0 a se šesti body vedou skupinu.

Egypt potvrdil formu již v úvodním duelu s Brazílií, ve kterém prohrál až po přestřelce 3:4. Proti úřadujícím mistrům světa vylepšil i obranu, a tak mu k výhře stačil jediný gól. Ten dal v závěru první půle nejlepší hráč utkání záložník Homos, který si naskočil na rohový kop a hlavou mířil přesně k tyči. Gólem korunoval tlak Egypťanů, kteří v té době zatlačili Italy do obrany.

Po změně stran na hřišti vládli hráči z Apeninského ostrova, ovšem stříleli především z dálky. Když už se dostali do větší šance, vychytal je vynikající brankář El Hadarí. Egypťané přežili i závěrečný nápor Italů a stali se prvním africkým týmem v historii, který porazil Italy.

Obhájci celkového vítězství Brazilci si před utkáním s USA stěžovali na velkou únavu, možná i proto chtěli rychle rozhodnout. Již v 7. minutě hlavou skóroval Felipe Melo, o třináct minut později ho napodobil Robinho. Po vyloučení Kljestana v 57. minutě dohrávali Američané v deseti. Přesilovku pak záhy využil střelou pod břevno bek Interu Milán Maicon.

„Klíčem k výhře byla koncentrace. Ta nám v prvním zápase chyběla, dnes už to ale bylo dobré,“ řekl záložník Gilberto Silva. „Byli jsme unavení, ale přesto jsme to pozornou hrou zvládli a nedovolili soupeři téměř nic,“ uvedl bývalý kapitán Arsenalu a současná opora Panathinaikosu Atény.

Fotbalistům vadí tradiční trubky

Pronikavý zvuk z plastikových trubek zvaných „vuvuzela“ začíná být na Poháru FIFA velkým problémem. Evropské televizní společnosti si stěžují, že je tím přehlušen jejich komentář, nelíbí se to ani některým fotbalistům. Podle šéfa FIFA Seppa Blattera bude hluk z trumpet projednán na příští schůzi. „Je to typický místní zvuk a nevím, jak by bylo možné jej zastavit. Vždycky jsem říkal, že když jedeme do JAR, jedeme do Afriky, musíme se trochu přizpůsobit,“ řekl Blatter.

Skupina B: USA - Brazílie 0:3 (7. Melo, 20.

Robinho), Egypt - Itálie 1:0 (40. Homos).

1. Brazílie 2 2 0 0 7:3 6

2. Itálie 2 1 0 1 3:2 3

3. Egypt 2 1 0 1 4:4 3

4. USA 2 0 0 2 1:6 0