Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Mistrovství světa ve fotbale Jižní Afrika 2010

VÍKEND NA MS

* Dnešní osmifinále 16.00 Uruguay - Jižní Korea (ČT 4) komentuje Ondřej Lípa Uruguayci se do vyřazovací fáze mistrovství nepodívali od roku 1990, ale letos ze skupiny postoupili suverénně. V zápase s Jižní Koreou by chtěli začít cestu za oprášením zašlé slávy z let 1930 a 1950, kdy se stali světovými šampiony.

20.30 USA - Ghana (ČT 4) komentuje Jaromír Bosák Čtyři roky čekali fotbalisté USA na to, až se Ghaně budou moci pomstít za vyřazení ze základní skupiny minulého šampionátu v Německu. Jedinečná šance na odplatu se jim naskytne už v dnešním osmifinále, kdy se pokusí potvrdit pověst černého koně turnaje.

* Zítřejší osmifinále 16.00 Německo - Anglie (ČT 4) komentuje Pavel Čapek Evropské fotbalové velmoci svedou další z mnoha nezapomenutelných bitev. Není vyloučeno, že zápas opět dospěje k prodloužení, které přišlo na řadu ve třech ze čtyř dosavadních vzájemných duelů.

20.30 Argentina - Mexiko (ČT 4) komentuje Jaromír Bosák Historie se opakuje a stejně jako před čtyřmi lety se v osmifinále mistrovství světa střetnou Argentina s Mexikem, které chce svému soupeři oplatit minulé vyřazení. Proti „Maradonovým chlapcům“ to však bude mít opravdu těžké, protože ti zatím působí velmi silným a sebejistým dojmem.

Portugalsko 0 Brazílie 0

Rozhodčí: Archundia - Torrentera (oba Mex.), Vergara (Kan.). ŽK: Duda, Tiago, Fábio Coentrao, Pepe - Luís Fabiano, Juan, Felipe Melo. Diváci: 66 712.

Portugalsko: Eduardo - Ricardo Costa, Carvalho, Bruno Alves, Duda (54. Simao) - Pepe (64. Pedro Mendes) - Tiago, Meireles (84. Veloso) - Danny, Fábio Coentrao - Ronaldo.

Brazílie: Júlio César - Maicon, Lúcio, Juan, Michel Bastos - Daniel Alves, Gilberto, Felipe Melo (44. Josué) - Baptista (82. Ramires) - Nilmar, Luís Fabiano (85. Grafite).

KLDR 0 Pobřeží slonoviny 3

Branky: 14. Y. Touré, 20. Romaric, 82. Kalou. Rozhodčí: Undiano - Martinez, Jimenez (všichni Šp.). Bez karet. Diváci: 34 763. Poločas: 0:2.

KLDR: Ri Mjong-kuk - Čcha Čong-hjok, Pak Čchol-čin, Ri Čun-il, Ri Kwang-čchon, Či Jun-nam - Mun In-kuk (67. Kum-čchol), An Jong-hak, Pak Nam-čchol - Čong Te-se, Hong Jong-čo.

Pobřeží slonoviny: Barry - Eboué, K. Touré, Zokora, Boka - Romaric (79. Doumbia), Y. Touré, Tioté - Keita (64. Kalou), Drogba, Gervinho (64. Dindane).

Chile 1 Španělsko 2

Branky: 47. Millar - 24. Villa, 37. Iniesta. Rozhodčí: Rodríguez - Camargo, Morin (všichni Mex.). ŽK: Ponce, Estrada, Medel. ČK: 37. Estrada (Chile). Diváci: 41 958. Poločas: 0:2.

Chile: Bravo - Isla, Medel, Ponce, Jara - Vidal, Estrada, Valdivia (46. Paredes), González (46. Millar) - Sánchez (65. Orellana) - Beausejour.

Španělsko: Casillas - Ramos, Puyol, Piqué, Capdevila - Busquets, Xabi Alonso (73. Martinez), Xavi, Iniesta - Torres (56. Fábregas), Villa.

Švýcarsko 0 Honduras 0

Rozhodčí: Baldassi - Casas, Maidana (všichni Arg.). ŽK: Fernandes - Thomas, Suazo, Chávez, W. Palacios. Diváci: 26 000.

Švýcarsko: Benaglio - Lichtsteiner, Von Bergen, Grichting, Ziegler - Barnetta, Huggel (78. Shaqiri), Inler, Fernandes (46. Yakin) - Nkufo (69. Frei), Derdiyok. Honduras: Valladeres - Sabillon, Chávez, Bernárdez, Figueroa - Álvarez, W. Palacios, Thomas, Núněz (67. Martínez) - Jerry Palacios (78. Welcome), Suazo (87. Turcios).

Zdeno Štrba

Slovenský fotbalista Zdeno Štrba si ze čtvrtečního utkání mistrovství světa s Itálií odnesl tržnou ránu na stehnu, na jejíž zašití potřebovali lékaři 12 stehů. Zranění způsobila čtyřiatřicetiletému záložníkovi kopačka Gennara Gattusa. Bolest však slovenskému kapitánovi utlumila radost z výhry 3:2 a také postup do osmifinále turnaje. Nejzkušenější ze Slováků ke svému zranění přišel těsně před koncem první půle, kdy Gattuso v pádu neúmyslně sekl kopačkou po Štrbově noze a nad kolenem mu způsobil zle vypadající šrám. Proti Nizozemsku ale bude chybět kvůli dvěma žlutým kartám.

POSTUPOVÝ KLÍČ

Co rozhoduje při bodové rovnosti? 1. gólový rozdíl ze všech zápasů 2. větší počet vstřelených gólů 3. vzájemné zápasy 4. gólový rozdíl ze vzájemných zápasů 5. větší počet vstřelených gólů ve vzájemných zápasech 6. los