Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Mládkova nehoráznost a ještě horší odezva...

Když už se musí mlžit kolem důvodů odvolání ředitele státní firmy, proč proboha zrovna „ageismem“?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Bob Senior

Je pan Mládek dobrý ekonom?
Pro posouzení si dovolím uvést pár informací.V listopadu 1989 byl vydán text kolektivu vedeného J.Zieleniecem z Ekonomického ústavu ČSAV,na němž pan Mládek spolupracoval jako pracovník PgÚ ČSAV.Text byl nazván"Československo na rozcestí",s podtitulkem "Zpráva o o stavu národního hospodářství a možnostech jeho nápravy".V analýze textu bylo uvedeno srovnání ekonomické úrovně ČSR s úrovní Francie,Belgie a Nizozemí,v letech 1937 a 1987.Ve srovnání se uvádí,že zatím co v roce 1937 byla úroveń srovnatelná, do roku 1987 poklesla československána úroveň na 40-60% úrovně těchto západoevropských ekonomických úrovní,které jsou označovány jako "malé".Jaksi autorům nevadilo,že ony země se během toho období kromě toho,že šlo o koloniální velmoci,které těžili ze svých bohatých kolonií,se rozvíjely ve zcela jiných podmínkách,jelikož se mezi roky 1948 až 1987 nacházely na druhé straně tehdejší "Železné opony",což přineslo ČSR jednak omezení dovozu špičkových technologií v důsledku nedostatku valut na jejich nákup a navíc působení embarga USA,na vývoz technologie špičkové úrovně do komunistických zemí.PROSTĚ BYLO JEDNODUŠE KONSTATOVÁNO,ŽE PŘÍČINOU BYLO PLÁNOVANÉ HOSPODÁŘSTVÍ.A jako jediné alternativní řešení tohoto "krizové stavu" bylo uvedeno přijetí plně liberálního tržního podnikatelského ekonomického řádu.Co dodat-srovnejme úroveň roku 1990 s úrovní současnou a je zcela jasné jací ekonomové se na tom podíleli.To že se na svá funkční místa dostali především za svoji oddanost ideologii tehdy vládnoucí rodné strany,přece nemůže omluvit jejich ekonomickou "schopnost".Je jen k podivu,že nový předseda vlády nevzal tuto skutečnost na vědomí.Snad jedinou nadějí je současný ministr financí,který patří mezi naše nejúspěšnější podnikatele a mohl by přinést svěží vítr do plachet.Jen je třeba nazývat věci pravými jmény,padni,komu padni
0/0
30.3.2014 15:11
Foto

K81a25r16e21l 15V45y92š27a28t55a

Pokud jde o kvalitu ekonomických názorů
ministra Mládka není co řešit, je to ekonom levicového typu a levicových názorů na vedení státu. Proč ne, po tragedii pravicových destruktorů se zdá mnoha lidem pan Mládek hvězdou. Průšvih je v tom, že jako i několik dalších ministrů z ČSSD jeho ukecávání předchází rozumu a to dost trapně. V době, kdy pravici v podstatě chybí argumenty po ubohosti jejich dlouholeté blamáži je samozřejmé, že každý úkec se stává stěžejním argumentem neschopnosti celé vlády. Stává se to i jiným ministrům z jiných stran nebo hnutí, ale ČSSD je v tom přeborník. Zaorálek (velká huba jak se u nás říká v hospodě), Diensbier zhrzený synáček uznávaného táty ( na Primě se v duelu s Okamurou totálně ztrapnil) doplňuje teď "diskriminační" Mládek, tak velkou slabost své strany ve vládě už ani mnohomluvka Sobotka neokecá. Nějak se nám s ohledem na prudce stoupající preference hnutí Ano blíží pád vlády, rozpuštění sněmovny a nové volby. Sobotka by měl rychle konat a rekonstruovat vládu.
0/0
30.3.2014 17:50
Foto

Bob Senior

Pár poznámek na doplnění
Ono jde o dvě strany téže mince.Nechci poučovat,ale uvést pouze levice,nebo pravice jako hodnotící kriterium systému je značná bagatelizace problému,vyplývající z neznalosti,nebo možná nechuti přiznat úmysl zatajit skutečný cíl.Levice uvádí,že ke zlepšení systému je nutno dojít revolucí,nebo naopak postupnou reformou,to podle toho jaké ten který směr považuje rozpory mezi výrobními silami a výrobními prostředky za antagonické či za neantagonické.A přitom jde o to aby se zakryl cíl dostat se ke vládě jedné strany,která se pak zdůvodňuje jako jedině schopná.Pravice aspoň ta naše se omezuje na všemocnou neviditelnou ruku trhu,přičemž vůbec nechce brát v úvahu centrální plánování.A říká,že většího pokroku se dosáhne,když je volná soutěž politických stran.Prostě hledá jediné -vláda "schopných"dosáhne pokrok společnosti,když z ní odstraní sociální cítění,čili zůstanou jen schopní a bohužel i všehoschopní.protože centrální plánování je tabu.A přitom minulých zhruba 80 let existence obou szstémů prakticky ukázala,že ani jeden ani druhý směr nemá pravdu.Prostě proto,že ta nadhodnota,která jediná je zdrojem pokroku se nedá získat monetaristickými kouzly,ale musí se získat lidskou prací.A to vyžaduje jen a jen spoluprái,jak manuelní,tak duševní,nikoliv soutěž kdo je lepší,která se vždy zvrhne k dohadování kdo je lepší,místo hodnocení podle předem dohodnutých kriterií.Nakonec se to má prokázat třeba referendem,i když soudnost musí jít stranou.Takže je potřeba najít tu třetí cestu,která podle pravice i levice prý neexistuje.
0/0
31.3.2014 9:28
Foto

Cermans

Pane Bobe tleskám Vám, ona ta střední /jiná / cesta začíná
pomalu vznikat. Velké nadnárodní firmy přeci ve svém okruhu tvrdě plánují. Vezměte si , že v automobilovém průmyslu se vyrábí 40 procent vozů na zakázku zákazníka a čekáte na něj 3 měsíce. Světový průšvih je v tom, že banksteři nechtějí vidět , že nadhodnotu vyrábí lidská práce a tvorbu zisku přesunují do virtuální reality. Pokud se toto nezastaví a mě se jeví , že žádní politici k tomu nemají dost politických sil , čeká nás neradostná budoucnost. A to zhroucení finančního systému se všemi důsledky.
0/0
2.4.2014 4:57
Foto

Bob Senior

Pár poznámek na doplnění pro pana Cermanse
Ještě si dovolím poznamenat něco k té kritizované RVHP.Účastnil jsem se činnosti v jakési stálé pracovní komisi pro automobilové elektronické příslušenství, asi 10 roků před "sametovým převratem".Podíleli se natom odborníci ze všech evropských "komunistických "zemí,mimo Polska ale naopak jako pozorovatelé z Jugoslavie.Bylo velmi zajímavé,jak s příchodem Gorbačova se změnily metody a také jsme se poznali kdo je kdo.Každá ze zúčastněných zemí měla praktické kontakty na jinou západoevropskou zemi.A kupodivu nikde nebyl žádný diktát,jen musely být konkretní výsledky.Nebudu dlouze vše rozvádět,ale musím poznamenat,že ti noví politici zlikvidovali vše co bylo dohodami připraveno,takže teď se licituje kdo dosáhne lepších výsledků jako "sesterská" (s otazníkem) privatizovaná firma v těch liberalizovaných podmínkách, pod působením neviditelné všeřešící ruky volného trhu.Možná by se mělo tam začít znovu při hledání té třetí cesty,než se Evropa dostane do úplného područí zemí Třetího světa,které mají to surovinové bohatství a mohou se brzy naučit,nebo koupit si to naše jediné bohatství-kvalifikovanou pracovní sílu,schopnou vytvářet nadhodnotu.A potom ani monetarističtí "banksteři" nebudou mít právo veta,ale budou uctivě naslouchat "pokynům" včerejších exotických závislých.Ona jim zřejmě dosavatní zkušenost nejde k k duhu.
0/0
2.4.2014 10:24
Foto

Křivan

A víra tvá tě uzdravila.....
Máte pravdu, ministr financi je nadějí, ale žádná jistota.
0/0
31.3.2014 9:47
Foto

Bob Senior

k ministru financí
I Vy máte pravdu,ale tento aspoň jako úspěšný podnikatel ví,že "vše řešící neviditelná ruka trhu" nemůže nahradit tvorbu nadhodnoty,ta to jediná dokáže.Nadarmo se neříká "bez práce nejsou koláče".A on je asi první z našich "ekonomii znalých"ministrů a to nejen financí,ale bohužel i převážné většiny ministrů průmyslu.Vždyť jste to asi pozoroval,či ne?
0/0
1.4.2014 12:30
Foto

Křivan

Znáte tu o slepičce a kohoutkovi?
Problém je v tom, že o tu nadhodnotu i úspěšného ponikatele dříve či pozdějí připraví banky, ty banky zase o nadhodnotu připraví veliká nadnárodní bankovní domy......... a všechno nakonec pohltí MMF, případně nějaká jiná dobročinná globální organizace. Ministr neministr, podnikatel nepodnikatel.Jinak nic proti Babišovi nemám, jen ta víra mi chybí.
0/0
2.4.2014 22:13