25. ledna 2010 13:42 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Mňága a Žďorp natočila novou desku. Takže dobrý

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Petr Fiala ze skupiny Mňága a Žďorp. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Fiala ze skupiny Mňága a Žďorp. | foto: Lidové noviny

Mňága a Žďorp natočila nové album. Má název Takže dobrý a fanoušci se ho dočkají už v únoru. Nahrávka s tuctem skladeb vznikla pod dohledem producenta Ondřeje Ježka a navazuje na dva roky staré album Na stanici polární.

Jedenáctou studiovou desku Takže dobrý natočila skupina z Valašského Meziříčí v pražském studiu Jámor. Vyjde 12. února.

"Už máme desek tolik, kolik je prstů na rukou plus palec od levý nohy...Takže dobrý," podotkl zpěvák a kytarista Petr Fiala.

Jednotlivé písně se rodily v uplynulých dvou letech během turné na místech, jako jsou klubové šatny, hotelové pokoje, restaurace, parky, bary nebo koncertní dodávka. "Útržky a kousky po kapsách nalezených papírků s texty, melodiemi a akordy se staly návodem k použití, jízdním řádem a ukazatelem nových směrů," uvedl lídr kapely Fiala.

Texty vesele pesimistické
Fiala je autorem ironických textů, které někteří hudební publicisté označují jako "vesele pesimistické". Například nová píseň Den, kdy v Brně hrála ABBA vzpomíná na nezapomenutelné letní okamžiky, které se nikdy nestaly. Na albu budou skladby jako Zloději života, Třetí tajemství, DJ Loutna či S kufrem a se ženou.

Při nahrávání se Mňága a Žďorp opět spolehla na přirozený zvuk bez počítačových "vychytávek" a obešla se i bez účasti hostujících muzikantů. "Jdeme cestou maximální upřímnosti bez ohledu na následky," konstatoval Fiala.

Křest CD na každém koncertě
Vydání desky doprovodí série koncertů Takže dobrý turné, která odstartuje 25. února v Ostravě. V Praze se kapela představí 24. března v Lucerna Music Baru, turné zakončí 31. března v Olomouci. Křest alba se uskuteční na každém koncertě šňůry. Více informací se nachází na www.mnaga.cz.

Skupinu Mňága a Žďorp Fiala založil ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku v roce 1987, debutové album Made in Valmez jí vyšlo v roce 1991. Fiala alba občas prokládá vlastními sólovými projekty. Fiktivní historii kapely širšímu publiku představil v roce 1996 mystifikační dokument režiséra Petra Zelenky Mňága - Happy end. Ve svých počátcích kapela proslula pódiovými uniformami svých členů. Vystupovali v modrobílých námořnických oblečcích nebo jako cvičenci v červených trenýrkách a bílých tričkách. Za svou více než dvacetiletou kariéru odehráli tisíce koncertů, vydali dva výběry hitů, natočili množství videoklipů a loni koncertní DVD.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz