23. května 2009 15:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mně nikdo z ODS nepomohl

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 344Diskuse
Starostka Chomutova Ivana Řápková  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starostka Chomutova Ivana Řápková | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Narušila jsem finanční vazby mezi Kocábovým ministerstvem a neziskovými organizacemi, tvrdí primátorka Chomutova Ivana Řápková. Proto jsem nepohodlná.

* LN Mluvíme spolu v Senátu, kde měl vystoupit ministr Michael Kocáb, ale nepřišel. Co tomu říkáte?

Já si myslím, že se úplně jednoduše bál. On totiž jenom kritizuje. Asi si byl vědom toho, že v Senátu budou další starostové a on nebude schopen jim nabídnout jakékoliv řešení jejich problémů.

* LN Je nějaký rozdíl mezi ministrem Kocábem a jeho předchůdkyní paní Stehlíkovou?

Je to mnohem horší než za Džamily Stehlíkové, protože pan Kocáb o těch problémech neví vůbec nic. Vydává lživá prohlášení, ať o exekucích, nebo o institutu zvláštního příjemce. Buď to dělá naschvál, nebo je to absolutní neznalost.

* LN Zkuste mi tu neznalost demonstrovat třeba na jeho prohlášeních o institutu zvláštního příjemce.

On tvrdí, že kdybychom používali institut zvláštního příjemce, nevznikly by Chomutovu žádné dluhy. A to je samozřejmě nesmysl, my jsme ho využívali ve všech případech, kdy to zákon umožňuje.

* LN Od ledna 2007 odpadla podmínka souhlasu dlužníka, dva roky už institut zvláštního příjemce můžete masivně používat.

Vy ale pořád potřebujete, aby dlužník svůj dluh uznal v zápise. Taky musí pořád bydlet v bytě, na který je dluh. A logicky když vám někdo dluží peníze, snažíte se ho zbavit a vystěhovat. Prostě jsou určité podmínky, které musí být naplněny. Těch případů je hrozně málo.

* LN V řadě měst institut zvláštního příjemce funguje.

Ale my ho taky využíváme. Když ubytujeme rodinu v sociálním bytě města, můžeme ten institut využít. Nebo v azylových domech. Jenže to je promile případů.

* LN Čím to, že ve srovnatelných severočeských městech neregistruje radnice takovou horu dluhů svých občanů jako v Chomutově?

Protože oni převedli bytový fond na soukromé společnosti a tím se svých dluhů zbavili. Chomutov s privatizací bytů začal později. Hodně taky záleží na tom, jak fungují soudy. V Chomutově trvalo v některých případech osm až deset let, než byly spory vůbec nařízeny. Pak se ještě podává vlastní žaloba na vyklizení bytů, protože dlužníci většinou ten byt nevyklidili dobrovolně. Takže následovala další žaloba a dalších pět osm let. Pak trvá třeba šestnáct let, než se vám podaří vystěhovat ty lidi pryč. A oni celou tu dobu ty byty dál devastovali.

* LN Já znám poměry v malém severočeském městě, kde úřad neplatičům splátku rovnou vezme z příspěvku na živobytí. A nepotřebuje drahé exekutory.

To my děláme taky. My tam taky máme tři výplatní okýnka, ve dvou se vyplácí dávky, ve třetím okýnku sedí paní z finančního odboru a vyzývá ty lidi k zaplacení dluhu. Ale donedávna bylo všechno dobrovolné a výběr minimální. Až teď, co jsme nasadili exekutora, to najednou jde. Každý den, kdy se vyplácely dávky, jsme od zhruba padesáti lidí vybrali 60 tisíc korun.

* LN Začátkem května byla v Chomutově demonstrace Romů napadena neonacisty. Vy jste vzápětí kritizovala pořadatele, že si demonstraci neohlídali. Nebylo by vhodnější odsoudit nejdřív agresory?

Tak od začátku: na dotyčném náměstí mají dopředu nahlášena svoje shromáždění ODS a ČSSD. A já jsem Radě Romů náměstí přenechala na znamení toho, že samozřejmě jsme proti extremismu. Taky jsem je ale upozornila, že hrozí nebezpečí ze strany extremistů a že by bylo vhodné, aby si zajistili ochranu. Podle zákona o právu shromažďovacím je svolavatel povinen zajistit pořadatelskou službu a pokud se domnívá, že by shromáždění mohlo být narušeno, tak je jeho povinnost požádat státní policii a městský úřad o součinnost, což oni neudělali. A jen díky tomu, že jsem to předpokládala, tam byli policisté. Mě zklamala ta prohlášení, která pak vydávala Rada Romů, protože oni situaci nezvládli.

* LN Přesto - nebylo by na místě nejdřív vynadat neonacistům?

Jasně, já jim můžu vynadat, ale co tím ovlivním?

* LN V takové chvíli se přeci čeká na vaše vystoupení.

Tak já jednou můžu nadávat extremistům a podruhé můžu nadávat Romům. Je to týden nebo čtrnáct dní, co v sousedním Jirkově Romové se sekyrama a s nožema chtěli vtrhnout na setkání Dělnické strany. Takže já bych mohla vystupovat a říkat: no tohle jste neměli udělat. Jednou bych to říkala Dělnický straně, jednou Romům. Já si ale myslím, že to je špatná situace - oni na sebe pořádají hony, dělají to v centru městu a normální člověk aby se bál vůbec vylézt na ulici. Normální člověk neřeší, jestli to dělá ten či ten. On řeší, že nemůže v klidu vyjít na náměstí.

* LN Ten nezvládnutý mítink organizovala Rada Romů v Chomutově. Proč říkáte Romové a ne Rada Romů v Chomutově?

Jo takhle. Já jsem se dohodla s Radou Romů, tam nikdo jiný taková shromáždění nedělá. Všechno pořádá Rada Romů.

* LN Vy ale jedním dechem říkáte: Romové i extremisti. Romem se člověk narodí, extremistou se stane. To přece nejsou stejné kategorie, abyste je házela do jednoho pytle.

Možná to zní paušálně. Když řeknu Romové, myslím Radu Romů.

* LN Usilujete vědomě o stejné hlasy jako Dělnická strana?

V Janově se k Dělnické straně bohužel přidali slušní občané, protože nikdo nestál na jejich straně. Slušní občané zůstali úplně osamoceni, týráni těmi, kteří jim znepříjemňují život. Tak proto se zřejmě přidali k Dělnické straně. A já rozhodně nechci, aby k něčemu podobnému došlo v Chomutově. I proto jsme už loni tvrdě šli na herny a na prostitutky, proto provádíme společné kontroly městské a státní policie v hernách, v nočních barech a doupatech bezdomovců.

* LN Snažíte se vypálit extremistům rybník ve volbách?

Určitě, když se ptáte takhle, tak určitě. Lidi se k extremistům nebudou přidávat, pokud uvidí, že jim pomáhá někdo jiný, třeba starosta.

* LN Leckdo si o vás myslí, že se z vás samým vypalováním rybníku extremistům taky stává extremista.

Ale já neběhám po náměstích s kudlou a sekyrou, ani nekřičím, že chci někoho zmlátit a upálit. To je absolutní nesmysl. Já jenom využívám všechny právní nástroje, možná tvrdě. A to přece není žádný extremismus, žádný rasismus, já řeším problémy.

* LN Uráží vás, když vás někdo označí za rasistku?

Uráží, hodně. To používají lidi, kteří sami nenabídli žádné řešení.

* LN Koho přesně tím myslíte?

Máme tu ministerstvo, na které je navázána spousta neziskových organizací, a ty vytvářejí spoustu různých analýz, které jsou téměř k ničemu. Prostě je tady určitá finanční vazba. A já jsem si dovolila do té vazby vstoupit, já jsem ukázala, že ty problémy jdou řešit jinak. Čili já jsem pro ty lidi absolutně nepohodlná. Proč nám nepomáhají? Jak je vůbec možné, že Člověk v tísni jde a radí příjemcům sociálních dávek, jak to udělat, aby nezaplatili dluh? To je trošku zvrácený. Jak je možné, že členka Člověka v tísni prohlásí: mám klientku, je to chudák, protože město ji chce vystěhovat z dobré lokality, aby mělo byt pro někoho jiného? Nikdo nenapíše, že ta ženská neplatí, že má různé přestupky a že nemá přihlášeno několik psů. Tak jaká je práce Člověka v tísni? A já jsem do jejich práce zasáhla, protože chci, aby měli výsledky, aby nám pomáhali. Já se jim prostě nehodím.

* LN Má ještě ODS v severních Čechách šanci se svým původním programem hospodářského liberalismu, nebo už jen s politikou tvrdé ruky?

No, já si myslím, že to je politika tvrdé ruky, že je potřeba ukázat, že řešíme problémy lidí, kteří v těch místech bydlí.

* LN Prezident Klaus ODS překřtil na Podnikatelskou demokratickou stranu. V severních Čechách různé místní pobočky skutečně přijímají stovky zaměstnanců stavebních firem. U vás je ODS, nebo PDS?

To není problém Chomutova.

* LN Není zvláštní, že ve čtyřčlenném týmu ODS, který vyjednával krajskou vládu, byl jen jeden člověk, který kandidoval ve volbách, ale tři místní podnikatelé?

Rozhodně všichni byli členové ODS, mají funkce ve výkonné radě, regionální nebo oblastní radě. V ODS jsou převážně podnikatelé, nevidím na tom nic špatného.

* LN I když nekandidovali?

I když nekandidovali.

* LN ČSSD před časem oznámila, že na Ústecku nasadí tým snů: předseda Paroubek, herečka Brožová, hokejista Šlégr. Jste Anti-Brožová?

(smích) Nevím. Já mám výhodu, že jsem z kraje a že znám tu situaci. Ale co může nabídnout Paroubek nebo Brožová? Oni to tam vůbec neznaj. Oni tam nikdy nežili, oni nikdy nebydleli na sídlišti. Až tam přijedou ve svých limuzínách, můžou nabídnout jenom řeči.

* LN V první pětce figuruje i Paroubkův asistent Petr Benda, ten je místní.

Ten jo, ten tam měl několik bordelů, takže ten se vyzná perfektně.

* LN A o vás Jan Urban v LN napsal, že jste v roce 2002 byla správkyní konkurzní podstaty firmy Eben a že vám ji přidělil šéf konkurzní mafie soudce Berka.

Pan Urban by asi měl jít na léčení, on už si vymýšlí. Mně to soudce Berka sice opravdu přidělil, ale proto, že na krajském soudě máte několik konkurzních soudců a každý měl na starosti určitou oblast. Berka tu moji. Když přijde návrh na konkurs, rozdávají soudci konkurzy. Pan Urban by se měl podívat, jak byla firma Eben velká: tam byl jeden člověk, který neměl vůbec nic. Konkurz byl maximálně na pokrytí nákladů, nic víc.

* LN Kolik konkurzů jste dostala od Berky?

Jen ten jeden.

* LN A celkem?

Tři. Ale v roce 2002 jsem se stala starostkou, tak jsem jen dodělala konkurz Ebenu a pak se ze seznamu správců konkurzní podstaty nechala vyškrtnout.

* LN Pan Urban psal, že jste se nechala vyškrtnout až loni.

No, tak je to možný. Protože mi dávali další konkurzy, a pokud se jednalo o chomutovské občany, psala jsem, že jsem podjatá, a žádala, aby mě toho zbavili. Když mi soud nevyhověl, požádala jsem o vyškrtnutí ze seznamu.

* LN Po šesti letech, není to pozdě?

Néé, já jsem mezitím žádné konkurzy nedostávala. Já jsem původně nechtěla být vyškrnuta ze seznamu, ono není jednoduché se do něj dostat a já se tím chtěla živit, až skončím na radnici. A teprve, když mi soud přiděloval další případy a nechtěl mě jich zbavit, nechala jsem se vyškrtnout. Mě donutily okolnosti, jinak já bych v seznamu ráda byla dál.

* LN Hodně se mluví i o Kamencovém jezeru, které radnice pod vaším vedením pronajala firmě městského zastupitele za ODS.

My jsme předtím na jezeře ročně prodělávali tři miliony korun. Tam musíte udržovat obrovský zelený plochy, hříště, mola. Je tam hotel, spousta zaměstnanců. Bylo to normální výběrové řízení, v grémiu seděli zástupci ODS, ČSSD i zelených. A když rada města smlouvu schválila, v tu chvíli začaly útoky pana Rabase, který chtěl Kamencové jezero pro zoopark a bez výběrového řízení.

* LN Už jste veřejně říkala, že když poslanec zelených Přemysl Rabas skončil ve funkci ředitele chomutovského zooparku, tlačil na vás Mirek Topolánek, abyste ho vzala zpátky. Co vám premiér říkal?

Že pan Rabas údajně vyhrožuje tím, že nebude hlasovat pro radar a že nepodpoří vládu v případném hlasování o důvěře. Pak jsem měla schůzku i s Bursíkem, ten mi povídá: nebuďte na Rabase tak ošklivá a vemte ho zpátky, to je jediný politik v mojí straně, na kterého se můžu spolehnout.

* LN Co jste jim na to řekla?

To není důležité, důležité je, že jsme na nátlak Topolánka a Bursíka s Rabasem jednali. My jsme byli ochotní i ustoupit, ale požadovali jsme změnu v chování pana Rabase. Že se jako ředitel příspěvkové organizace musí zpovídat městu. A že musí změnit způsob řízení - v zoo totiž vůbec nebyl, pořád neměl čas. Nedohodli jsme se.

* LN Byl na vás premiér naštvaný?

Tak... byl rozladěnej. On už mi to pak nedával najevo vůbec. Ale Rabas při tom jednání na radnici, kde jsme se původně měli domluvit a nedomluvili, řekl, že mě mediálně zlikviduje. Jemu prý budou lidi věřit, protože on je ten, kdo se stará o zvířátka, a my jsme ti zloději. Na to mám svědky.

* LN Jak ta mediální likvidace vypadala?

Hned druhý den přijeli z Novy. A další den dávali reportáž Na vlastní oči, že jsem závistivá, zlá a že závidím panu Rabasovi, což je ten hodný doktor od zvířátek. Taky Česká televize vysílala už asi čtyři díly Reportérů ČT, absolutně zkreslené, vždycky v nich ale figuroval pan Rabas.

* LN Na podzim se pravděpodobně dostanete do parlamentu. Tíhnete po zkušenostech s vedením ODS spíš k topolánkovskému, nebo k protitopolánkovskému křídlu?

Já nevím. Mně nepomohl nikdo.

  • 344Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz