Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

‚Mocenská zvůle.‘ Kalousek chce po Babišovi vysvětlit řízení s ředitelem GIBS Murínem

Česko

  10:38aktualizováno  14:50
PRAHA - Premiér Andrej Babiš nyní nebude ve Sněmovně vysvětlovat kárné řízení s ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michalem Murínem. Poslanci hnutí ANO vetovali při úterním projednávání změn programu nynější schůze návrh TOP 09 na zařazení tohoto bodu. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek už dopoledne avizoval, že v takovém případě bude sbírat podpisy pro svolání mimořádné sněmovní schůze.

Konec ve vedení TOP 09. Miroslav Kalousek oznamuje, že končí v čele strany, kterou zakládal. foto:  Dan Materna, MAFRA

„Řada z nás má velmi vážné podezření, že jde o snahu politicky ovlivnit nezávislou instituci,“ řekl na plénu Kalousek k Babišovým krokům vůči Murínovi. Existuje navíc podle předsedy poslanců TOP 09 obava o ovlivňování bezpečnostních složek státu prostřednictvím generální inspekce.

Babiš zahájil řízení s Murínem kvůli údajnému kázeňskému přestupku. Šéf GIBS se chce bránit

Pod veto na zařazení bodu na program schůze se podepsalo 42 poslanců ANO, oznámil předseda klubu Jaroslav Faltýnek. K vetu stačí podle jednacího podpisy 20 poslanců nebo záporné stanovisko dvou poslaneckých klubů. Na dopolední tiskové konferenci Faltýnek uvedl, že pokud bude mimořádná schůze svolána, bude požadovat, aby byla uzavřená. Podnět k mimořádné schůze musí podepsat nejméně 40 poslanců. Babiš vede s Murínem spor, inspekce už dřív oznámila, že premiér žádal ředitelovu rezignaci. Pokud by odstoupil do konce února, bylo by to prý „bez skandálu“. Murín rezignovat odmítl.

Minulý týden Babiš oznámil, že hodlá Murína dočasně zprostit výkonu služby. Ze zákona o služebním poměru vyplývá, že člen bezpečnostního sboru může být zproštěn výkonu služby, pokud je podezřelý ze spáchání trestného činu, kázeňského přestupku nebo jednání, které má znaky přestupku. Kázeňské řízení kvůli přestupku začalo v pondělí, není veřejné.

Je nehorázné, že podle Babiše, je Murín ohrožením demokracie

TOP 09 chce, aby premiér  vysvětlil Sněmovně kázeňské řízení s ředitelem GIBS Michalem Murínem. Podle předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska jde o mocenskou zvůli a útok na nezávislou instituci. GIBS prověřuje trestnou činnost policistů a příslušníků dalších bezpečnostních sborů.

„Po výhrůžkách skandalizací, po něčem, co se dá nazvat vydíráním, přistoupil předseda vlády k tomuto správnímu aktu, který nemá precedens,“ řekl novinářům Kalousek. Pokládá za nehorázné, když Babiš řekl o Murínovi, že je ohrožením demokracie.

Michal Murín, šéf generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v roce 2017.

Murín sám rezignovat odmítl

Poslanecké kluby Starostů a nezávislých (STAN), KDU-ČSL a ČSSD už oznámily, že zařazení bodu na schůzi podpoří a případně i svolání mimořádné schůze Sněmovny. „Nedává smysl, aby trestně stíhaný politik odvolával policajta policajtů,“ řekl šéf poslanců STAN Jan Farský.

„Vidím znaky tendenčního postupu premiéra, nátlak na fungování policie,“ řekl místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Poslanci by podle něj měli tlačit na Babiše, aby vysvětlil důvody, proč usiluje o odchod Murína. „Téma je závažné, nelze ho přejít mlčením a netečností. I na straně premiéra by měl být zájem, aby se to vysvětlilo,“ řekl Jurečka.

„Tady se opravdu zdá, že Andrej Babiš určitým způsobem může tlačit na pana Murína. Koneckonců pan premiér v demisi je trestně stíhaný a Generální inspekce bezpečnostních sborů vyšetřuje trestné činy policistů,“ řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. Připomněl dřívější Babišovy kritické výroky na adresu vyšetřovatele Pavla Nevtípila, který vede vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, v níž je premiér obviněn z podvodu. Podle něj by bylo dobré, aby se Babiš k záležitosti vyjádřil na plénu Sněmovny.

Babiš vede s Murínem spor, inspekce už dřív oznámila, že premiér žádal ředitelovu rezignaci. Pokud by odstoupil do konce února, bylo by to prý „bez skandálu“. Murín rezignovat odmítl.

Minulý týden Babiš oznámil, že hodlá Murína dočasně zprostit výkonu služby. Ze zákona o služebním poměru vyplývá, že člen bezpečnostního sboru může být zproštěn výkonu služby, pokud je podezřelý ze spáchání trestného činu, kázeňského přestupku nebo jednání, které má znaky přestupku.

„Jsem hluboce přesvědčen, že zákon není naplněn,“ řekl k tomu Kalousek. Kázeňské řízení kvůli přestupku začalo v pondělí, není veřejné.

Autor: