6. ledna 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Design

Moderní brána do centra Prahy? Památkáři jsou proti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Vizualizace domu, který by měl vyrůst na konci Revoluční ulice v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace domu, který by měl vyrůst na konci Revoluční ulice v Praze. | foto: ČTK

Ostré spory mezi odborníky vyvolává projekt Novomlýnská brána, který architekti navrhují do centra Prahy na konec Revoluční ulice. Měl by zakončit ulici a stát se jakousi branou do středu města směrem od řeky. Podmínkou jeho vzniku je ale demolice starého domu. Projekt se nelíbí odborníkům z Národního památkového ústavu (NPÚ), ale městští památkáři mu již dali povolení.


Dům by měl mít více funkcí, zatím počítá především s obchody, kancelářemi a parkovacími místy, investor nevylučuje, že by v něm mohlo být i více bytů - záleží na poptávce. Projekt je podle něj v tomto smyslu vždy možné upravit.

Majitel pozemku a domu počítá s investicí 250 milionů korun. Zástupce investora Radovan Karas novinářům řekl, že jeho hlavní motivací je profit. "Druhá stránka je společenská, postavit něco, na čem by se všichni shodli. Je ale vidět, že všichni se na tom určitě neshodnou. Určitě nepůjdeme proti žádným povolením," řekl Karas.

Pasáž do Lannovy ulice

Objemnou stavbu, která počítá s demolicí novorenesančního, dnes zdevastovaného domu a zakomponováním nízkého barokního domku, navrhuje ateliér DaM. Architekti, mimo jiné autoři paláce Euro v Praze na Můstku, navrhují objekt, který není tradičním městským domem - nemá klasickou fasádu s okny. Relativně velmi objemná hmota má abstraktní tvar, plášť budovy má pokrývat perforovaný plech měděné barvy. Objekt by měl mít pasáž, která zpřístupní malebné zákoutí navazující Lannovy ulice.

Starý dům, kterým dnes ulice končí, nemá podle NPÚ výjimečnou uměleckohistorickou hodnotu, je však součástí Pražské památkové rezervace, tudíž je památkově chráněn jako její součást. Vědecký rada NPÚ se již dříve shodla na tom, že by mohl být zbourán, pokud by byl nahrazen novým objektem výjimečné kvality. Prezentovaný návrh ale vědecká rada nedoporučila, podle ní nepřináší žádnou přidanou hodnotu, jíž by měl být starý dům obětován. Pro investora je ale podstatné, že má povolení magistrátních památkářů.

V minulosti se o úpravy předpolí Štefánikova mostu pokoušeli mnozí. Konalo se několik soutěží, v roce 2004 například prezentoval v Praze svůj návrh muzea Salvadora Dalího architekt Daniel Libeskind.

ČTK, Lidovky.cz
  • 6Diskuse