Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Modlitby na protest proti zásahu v mešitě se zúčastnilo 300 muslimů

Česko

  13:58aktualizováno  16:15
PRAHA - Zhruba 300 muslimů se sešlo k modlitbě u budovy ministerstva vnitra na pražské Letné. Protestovali tak proti týden starému policejnímu zásahu ve své modlitebně v centru Prahy. Podle muslimů byl zásah zbytečně tvrdý, stěžovalo si na něj například indonéské velvyslanectví.

Předseda Ústředí muslimských obcí na nedávné modlitbě, která proběhla na Letné poblíž ministerstva vnitra jako protest proti zásahu v mešitě. foto: Dan Materna, MAFRA

Prověřit ho ale chce i ministr vnitra a sama policie. Zásah odmítli také zástupci jiných náboženství v ČR.

"Jen kvůli knize"

Muslimové si za dohledu policistů rozprostřeli modlitební koberečky na písečné ploše za sídlem ministerstva.

Muslimové si za dohledu policistů rozprostřeli modlitební koberečky na písečné ploše za sídlem ministerstva. Jejich shromáždění bylo poklidné. Stranou za muži sedělo i několik desítek zahalených žen s dětmi. Někteří z účastníků třímali papírové transparenty s nápisy "Just for a book" (jen kvůli knize) či "Ne rasismu" nebo s obrázky knihy spoutané řetězem a ostnatým drátem. Kriminalisté svůj zásah z minulého pátku totiž zdůvodnili zadržením muže podezřelého z toho, že v Česku zajistil vydání a distribuci knihy šířící rasismus (VÍCE ČTĚTE ZDE).

"Zazněly citace z koránu a výzva, pokyn k tomu, jak se má muslim vypořádat s tím, když je na něj vyvíjen nějaký nátlak a jakým způsobem má takový nátlak řešit. Byla výzva k tomu, aby byl tento pocítěný nátlak řešen zákonnými prostředky," přiblížil obsah kázání po jeho skončení novinářům předseda Ústředí muslimských obcí Muníb Hasan Alravi.

Za zásahem policie podle něj nebyla konkrétní kniha, jak se uvádí, ale to, že kdosi mohl mít zájem muslimskou komunitu poškodit v očích veřejnosti. Nemyslí si, že by policie hledala třeba nějaké radikální přívržence islámské víry.

Respekt k názorům druhých

Při modlitbě, která trvala zhruba půl hodiny, promluvil i ředitel Islámského centra v Praze Vladimír Sáňka. "Islám respektuje místa určená k uctívání. Mají u nás svou posvátnost," uvedl mimo jiné. Prohlásil také, že islám "vyzývá k diskusi a respektuje názory druhých".

Podle některých médií je právě Sáňka pětapadesátiletým Čechem, kterého policie po akci v modlitebnách obvinila z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Sáňka to dnes na dotaz novinářů odmítl potvrdit, zároveň však tuto informaci ani nevyvrátil. "Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování to vůbec nebudu komentovat," řekl. Obviněnému muži hrozí až deset let vězení.

Modlitby na protest proti zásahu v mešitě se zúčastnilo 300 muslimů

Muníb Hasan Alravi rozdával před modlitbou tištěné prohlášení, v němž policejní zásah odsoudil a vyjádřil rozhořčení nad tím, jakým způsobem byl veden. "Varujeme před nárůstem extremismu a protimuslimských nálad, které může takové počínání (policie) způsobit," napsal. Muslimové jsou podle něj znepokojeni "vlnou islamofobních komentářů", které se prý po policejním zásahu objevily.

Alravi se obává toho, že hrozí i přímé ohrožení příslušníků muslimské menšiny v Česku. Před setkáním ČTK řekl, že cílem shromáždění je ukázat případným kolemjdoucím, jak páteční modlitba v mešitě vypadá a jak vypadala i v den, kdy na ni vtrhla policie. Zvolením místa poblíž sídla ministerstva vnitra navíc muslimové chtějí poklidnou cestou poukázat na to, že zásah byl podle nich neadekvátní.

Představitel muslimské komunity v Česku se domnívá, že za incidentem mohou stát snahy některých skupin - například lidí, kteří islámskou víru opustili - poškodit muslimy v očích širší veřejnosti.

Na snímku je odpůrce akce.

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) vnikli minulý pátek do objektů Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě. Zadrželi desítky lidí včetně několika indonéských diplomatů. Muslimové tehdy byli shromážděni k pravidelné páteční modlitbě, která má zvláštní význam. Přítomní lidé později novinářům řekli, že policisté všem poručili, aby si lehli obličejem k zemi a mířili na ně zbraněmi. Na místě je drželi až několik hodin.

Podle informací médií mohl zásah souviset s knihou Základy tauhídu - Islámský koncept Boha. Bývalý muslim Lukáš Lhoťan uvedl, že jsou v ní extrémní muslimské názory, nedávno kvůli knize podal trestní oznámení. Naopak na Lhoťana již dříve a opakovaně podal trestní oznámení Sáňka.

ČTĚTE TAKÉ:

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...