Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Klaus vyloučil návrat do ODS. Na Zemana útočili aktivisté

Česko

  9:14aktualizováno  17:08
PRAHA - Exprezident a bývalý předseda ODS Václav Klaus se do strany nechce vrátit. "Moje angažmá v této straně, nebo jakkoliv u této strany, nepřichází v dnešní době v úvahu," řekl. ODS je podle něj v krizi a bez zásadní změny lidí a jejich chování se s tím nic dělat nedá.

Prezident Miloš Zeman se na vrcholu Sněžky přivítal se svým předchůdcem Václavem Klausem. foto: MAFRA - Michal Růžička

Nelíbí se mu kroky ODS v posledních dnech, včetně vylučování poslanců. Jediným řešením současné politické situace jsou podle něj volby, ale nemusejí být předčasné, mohla by prý vládnout úřednická vláda.

Slova kritiky měl na adresu exprezidenta místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), podle něhož Klausovi na ODS nejspíš nezáleží. "Jistě má právo jako každý z nás na názor, ale kdyby mu opravdu záleželo na ODS, tak nás před lety neopustil a nyní by si nekladl podmínky," sdělil na dotaz ČTK Sobotka.

"Není se co divit," míní Šťastný

Poslanec Boris Šťastný (ODS), který by Klause zpět chtěl, není jeho postojem překvapen. "Postoji pana exprezidenta Klause se není po včerejšku co divit. Zatímco řada členů ODS žádala vedení, aby požádalo Václava Klause o pomoc a návrat do ODS, členové vedení, jako třeba Miroslava Němcová, poslali zpět vzkaz, že o jeho návrat nestojí," řekl Šťastný ČTK.

ODS se utápí v obrovských problémech a jediné řešení, s nímž vedení přichází, je vylučování členů za názory a návrhy na rušení stranických organizací, dodal poslanec. Šéfka sněmovny a místopředsedkyně Němcová, která měla premiérské ambice a mluví se o ní jako o volebním lídrovi strany, se nechtěla ke slovům Klause vyjádřit.

Klausovi a Šťastnému se nelíbí některé její výroky. "V jistou chvíli se mi zdálo, že nějaká naděje je. Ale když jsem zase viděl kroky ODS v posledních hodinách a dnech, vylučování ze strany a výroky některých představitelů, primárně paní Němcové, tak jsem pochopil, že moje angažmá v této straně nepřichází v dnešní době v úvahu," řekl Klaus. Míní, že ODS je na dně, jak uvádějí média. "Protože je to moje dítě, tak já z toho radostný nejsem," dodal.

Klaus jako tahák pro liberální voliče?

Zemana na Sněžce vypískali

  • skupinka demonstrantů přivítala Miloše Zemana na Sněžce pískotem a pokřikem "Miloši Zemane, vás tady nechceme. Krkonoše vás nevolily, nemáte tady co dělat"
  • demonstrantům odpovídali poutníci, kteří na Sněžku vystoupili společně s Václavem Klausem slovy „Mluvte za sebe, nám tady nevadí“
  • aktivisty vedl přírodovědec a bývalý zaměstnanec Krkonošského národního parku Pavel Klimeš
  • Klaus ani Zeman vystoupení protestní skupiny nekomentovali a odešli na mši celebrovanou kardinálem Dominikem Dukou

Politolog Daniel Kunštát si myslí, že odmítavý postoj Klause může straně pomoci. "Většího dobrodiní se ODS nemohlo dostat, jakkoli si to mnozí straníci neuvědomují či uvědomit nechtějí. Jeho angažmá by bylo kontraproduktivní ze dvou důvodů, jednak v části strany přetrvává mylný dojem, že Václav Klaus je stále tahákem pro liberální voliče. Není, tvrdí Kunštát. Respektive je maximálně pro pár procent původních voličů ODS žijících ve schématech politiky 90. let, řekl ČTK Kunštát. Podle něj bude Klaus následovat strategii Zemana a ODS ovlivňovat zvenčí.

Dodal, že volební boj se povede na linii zemanovské levice (ČSSD, KSČM) versus občanská liberální pravice. "ODS na tento fundamentální střet musí chtě nechtě přistoupit. Jak by jí mohl pomoci člověk, kterého se Zemanem 15 let pojí pevné spojenectví?" položil řečnickou otázku Kunštát.

Část představitelů ODS včetně nynějšího šéfa strany Martina Kuby v minulých dnech uvedla, že by před volbami chtěli spolupracovat právě s Klausem. Někteří z nich uvedli, že Klaus by se měl do ODS vrátit. Němcová řekla, že považuje Klausův návrat za nesmysl, spolupráci by ale také uvítala.

Jediným řešením současné politické situace jsou podle Klause volby, ale nemusejí být předčasné, mohla by prý vládnout úřednická vláda, a to až do řádných voleb. Exprezident ale není přesvědčen, že jsou nutné volby předčasné. Strany si podle něj musejí ještě vyřešit své vnitřní problémy.

Nejdůležitější mylníky ve vztahu exprezidenta Václava Klause a ODS

  • říjen 1990 - Klaus se stal předsedou Občanského fóra (OF) a zároveň i jedním z iniciátorů rozpadu tohoto hnutí. Na troskách OF posléze vznikla ODS, Klaus byl předsedou přípravného výboru strany.
  • 21. dubna 1991 - Stal se členem nově vzniklé ODS a byl zvolen i jejím předsedou (ve funkci do prosince 2002).
  • červen 1992 - ODS vyhrála volby a Klaus byl jmenován českým premiérem (až do ledna 1998). Strana se pod jeho vedením stala nejsilnější politickou silou v zemi.
  • listopad 1997 - Čelní představitelé ODS Ivan Pilip a Jan Ruml vyzvali Klause k rezignaci na předsedu strany (pro akt se vžil název "sarajevský atentát"); nedokázal prý vyvrátit podvody v hospodaření strany (existence údajného zahraničního konta).
  • prosinec 1997 - Klaus podal demisi; uvedl, že ji považuje za vynucený tah, který však nebylo možné neudělat. Pozici ve straně ale uhájil, předsedou ODS jej opět zvolil mimořádný kongres.
  • červen 1998 - Ve volbách skončila ODS druhá za ČSSD; strany uzavřely dohodu, která umožnila vznik menšinové vlády sociální demokracie (opoziční smlouvu). Klaus se na čtyři roky stal předsedou Sněmovny a rovněž předsedou stínové vlády ODS.
  • 2002 - ODS po volbách skončila opět druhá a zůstala v opozici; Klaus dal křeslo předsedy strany k dispozici.
  • březen 2003 - Klaus se stal českým prezidentem (do března 2013).
  • duben 2003 - Média zveřejnila sms zprávu z Klausova telefonu, v níž se nelichotivě vyjadřoval o svém nástupci v čele ODS Mirku Topolánkovi (..."absolutně prázdný a falešný Topol").
  • prosinec 2008 - Klaus se vzdal funkce čestného předsedy ODS (běžným členem přestal být již v roce 2003, kdy nezaplatil členské příspěvky). Uvedl, že již delší dobu má problém identifikovat se s řadou postojů strany. ODS, která se podle něj posunula do politického středu, označil za stranu spíše lobbistických zájmů než idejí.
  • březen 2009 - Topolánek obvinil Klause, že se podílel na vyslovení nedůvěry jeho vládě a přispěl k jejímu pádu. Klaus premiérovy výroky označil za lživé. Koncem roku 2009 na kongresu ODS Klaus podporoval Topolánkova protikandidáta Pavla Béma, který však neuspěl.
  • duben 2010 - Poté, co v čele strany skončil Topolánek, (posléze ho vystřídal Petr Nečas), zlepšil se i vztah Klause ke straně.
  • 10. srpna 2013 - Klaus se vyjádřil, že do strany se vrátit nechce. ODS je podle něj v krizi a bez změny lidí a jejich chování se s tím nic dělat nedá (část představitelů ODS v minulých dnech uvedla, že by před volbami chtěli spolupracovat právě s Klausem).

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...