Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
5. dubna 2019 12:54 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Nové návrhy Mayové a Tuska kolem brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová s Donaldem Tuskem na summitu EU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová s Donaldem Tuskem na summitu EU. | foto: Reuters

Jaké jsou novinky z posledních hodin? Britská premiérka Theresa Mayová žádá v dopise předsedu Evropské rady Donalda Tuska o prodloužení lhůty pro brexit do 30. června, což je mimochodem termín, který už Evropská unie jednou jasně odmítla. Jaký je tentokrát rozdíl? Mayová potvrzuje, že britská vláda připraví volby do Evropského parlamentu, což byl jeden z požadavků EU.

Kdyby tedy EU přijala požadavek Mayové, že by brexit nastal do 30. června, britští poslanci se v příštím Evropském parlamentu moc neohřejí.

Jiný návrh má Evropské radě poskytnout její prezident Donald Tusk. Nabídne Británii prodloužení brexitu o rok a ze strany Británie to bude kdykoli možné flexibilně zkrátit. Nevíme ale, jestli to projde. Zdá se, že například Francie je velice proti.

Na druhou stranu, EU nyní čelí ekonomickému zpomalení a tvrdý brexit může všechno jen zhoršit.

Odklad brexitu se shoduje s českými národními zájmy. Zaprvé budou na obou stranách Lamanšského průlivu pokračovat přípravy na tvrdý brexit, takže jeho dopady se rozředí nebo budou měkčí, což je dobré i pro nás. Zadruhé bude možné brexit případně zrušit, což může Británie provést doslova za vteřinu. A Británie je skutečně v mnoha ohledech spojencem České republiky v EU – především v oblasti dokončení a prohloubení svobod jednotného trhu a ve skepsi a odporu vůči přílišným regulacím.

Jsou tu ale také náklady a velká rizika. Brexit se stane hlavním tématem voleb do Evropského parlamentu, tak tomu ovšem být nemělo. Britským premiérem se může stát Boris Johnson, který si přeje tvrdý brexit a jako premiér ho bude umět rychle zařídit. Může také nabourat rodící se představy pro příští rozpočet EU, přesněji víceletý finanční rámec.

Mezi tvrdými brexitéry se ujme konspirační teorie, že Brusel chce Británii v EU nějak uvěznit a „zaseknout“, že tyto zájmy měla EU odjakživa, a nyní Theresa Mayová brexitéry „zradila“ a těmto zájmům podlehla.

A nový Evropský parlament bude velice obtížně formovat frakce a aliance. S dočasným pobytem britských europoslanců vznikne dozajista velký politický zmatek.

A jak je to s možností dohody mezi Mayovou a lídrem opoziční Labour Party Jeremym Corbynem? Mayová má velký zájem na tom, dosáhnout dohody, protože jedině tak se jí může podařit „doručit“ či dodat brexit, což považuje za svou hlavní politickou misi. Díky tomu ustoupí labouristům prakticky ve všem. Rizikem je, že ani tato nová aliance možná nebude mít dostatek hlasů – kvůli odpůrcům v řadách obou stran.

Debata Jana Macháčka
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky