Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
16. června 2015 13:47 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Co dál bez Řecka? Kam až se rozepne chaos, zločin a korupce

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Podle Marka Gilberta a jeho článku pro server Bloombergu je pomalu čas přemýšlet, jaké obranné mechanismy bude potřebovat eurozóna bez Řecka. Pokud se potvrdí, že členství v měnové unii může být dočasné a odvolatelné, budou stávající členové muset demonstrovat odhodlání a jednotu.

Možná bude třeba vrátit se k myšlence eurodluhopisů, autor popisuje zkušenost z Cambridge, kde se jednotlivé koleje domluvily, že vytvoří společnou instituci na vydávání dluhopisů.

Zajímavá myšlenka spíše je, že eurozóna jako taková nebude prý motivována odpadlému Řecku příliš pomáhat, protože bude třeba demonstrovat, jak špatně se odpadlíkům daří a k jak hroznému utrpení a chudobě odchod z eurozóny povede. 

Zde dodejme, že geopolitický zájem NATO a EU (nikoli eurozóny) je opačný: udržet Řecko mimo neovladatelnou černou díru.

To přesně píše Tony Barber na svém blogu pro FT. Nejde přece Řekům říci jen tak „na shledanou, bude vám bez nás lépe“ a omezit debatu o konsekvencích grexitu na kapitálové kontroly.

Podle Barbera způsobí default Řecka a odchod z eurozóny politickou nestabilitu a chaos, který bude hodně slyšet i za řeckými hranicemi. V Řecku bude politický nepořádek, země bude ekonomicky strádat, zhorší se korupce, naroste organizovaný zločin, nelegální migrace i pravděpodobnost otevřených válečných konfliktů.

Řecko má hraniční problém s Makedonií, mluví do uspořádání Kypru, má historii konfliktů a konfrontace s Tureckem. A o něco menší podobné disputace s Albánií.

Zde zase dodejme, že přesně s tímhle počítají řečtí vyjednavači. Jsou přesvědčeni, že Evropa nechce černou díru a zdroj nestability.

Taktéž na Bloombergu je dobrá analýza toho, že se hraje o odkaz Angely Merkelové, jejíž vyhlášené „teflonové“ schopnosti se ocitnou v ohrožení.

A neschopnost zabránit odchodu Řecka může být také jenom začátek ztráty skvělé pověsti Merkelové. Je možné, že se kancléřce nepodaří zabránit ani odchodu Británie z EU, a jak dopadne příměří na Ukrajině, se teprve uvidí. Jde zkrátka o to, co se bude psát v učebnicích dějepisu.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS (Institut pro politiku a společnost spojený s hnutím ANO 2011).

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz