Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
14. listopadu 2017 12:37 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Čtyři svobody pohybu v Evropské unii

Evropská unie. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Wolfgang Münchau v článku pro Financial Times analyzuje čtyři principy, čtyři svobody pohybu, které stojí v základech či genech Evropské unie. Je to svoboda pohybu zboží, služeb a kapitálu, ale stejně tak je to i svoboda pohybu občanů.

V Británii to nikdy pořádně nepochopili, což je vidět na jednání o brexitu. Mají pocit, že pohyb osob je tam jaksi navíc a integrálně tam nepatří. Přitom svobodu pohybu osob konstatují jako princip už Římské smlouvy z roku 1957…

Münchauův článek nastoluje vhodné téma pro Debatu JM s ekonomy pro tento týden: Jak se na toto dilema vlastně díváte jako ekonom a jako občan? Můžeme se pragmatickým Britům vůbec divit, že jim to nejde na rozum?

Svobodou pohybu osob se samozřejmě myslí svoboda pohybu za prací a studiem, turismus asi není považován za relevantní. Ekonomové ale vědí, že svobodný pohyb osob není nutným předpokladem hladkého fungování svobodného obchodu a trhu. Tato svoboda je v EU přece jen spíše princip občanský a z čistě ekonomického pohledu nebo z pohledu svobodného obchodu je to opravdu princip tak trochu navíc.

Podle Münchaua jsou tyto svobody samotnou podstatou EU. Všechny čtyři jsou pro EU tím, čím je golf pro členy golfového klubu. Můžete hrát golf, sledovat ostatní, jak hrají golf, mluvit o golfu nebo se připojit do hry na 19. jamce. Nemůžete ale golfový klub přeměnit v loterii Bingo, pokud s vámi všichni ostatní nesouhlasí. Pohyb zboží je nejpokročilejší svobodou, i když například vojenský materiál stále podléhá restrikcím. Svoboda poskytování služeb je nejméně rozvinutou kategorií z těchto čtyř. Svoboda pohybu pro občany je ale fundamentální. V EU jste vždy občanem svého státu, ale také Unie jako takové, a to bez ohledu na to, kde žijete. To je podle Münchaua sama podstata evropanství.

Podle autora je za tím vším ekonomická i politická logika. Čtyři principy jsou v evropské politice provázány. Síla EU spočívá v tom, že je mediátorem a vyvažovatelem mezi zájmy, které jsou v konfliktu: velké země proti malým, výrobci proti spotřebitelům, zaměstnavatelé vs. zaměstnanci apod. K tomu všemu je třeba politický a sociální komponent, aby to mohlo fungovat. 

Kdyby byla EU pouhým klubem výrobců, dlouho by nepřežila. Svoboda pohybu pomohla některým dělníkům, aby si zvýšili příjem v jiných částech Unie. Takže svým malým a omezeným způsobem zafungovala jako makroekonomický stabilizátor.

Čtyři svobody lze také rozdělit do kategorie výstupu (zboží a služby) a do kategorie vstupu (kapitál a práce). Lze to jistě oddělit a mezi čtyřmi svobodami není úplná rovnost. Logika rovnosti čtyř svobod nevychází z ekonomické teorie, ale z politického rozumu.

K tomu dvě poznámky autora Monitoru JM: Je otázka, jak se slučuje Francouzi prosazovaná direktiva o vysílaných pracovnících, která požaduje vyplácet výhradně místně obvyklou mzdu, s principem konkurence, který navozuje svoboda pohybu.

Je zajímavé, jak v Evropě začínají cirkulovat myšlenky, které čtyři svobody nahlodávají. Například bývalý italský poslanec Stefano Fassina napsal v reakci na Münchauův článek, že „čtyři svobody jsou v eurozóně neudržitelné. Během rozšíření eurozóny byly tyto svobody aplikovány na země, které mají úplně rozdílné sociální, institucionální a ekonomické podmínky. Důsledkem je devalvace ceny práce a závod ke dnu pro mzdy a sociální podmínky.“

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz