Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
23. června 2017 11:37 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Jak se řekne Macron německy

Emmanuel Macron  během inauguračního ceremoniálu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emmanuel Macron během inauguračního ceremoniálu. | foto: Reuters

Všeobecně se očekává, že Angela Merkelová se opět stane německou kancléřkou. Otázka je, se kterou další stranou bude vládnout. Liberálové z FDP jsou letos v plné síle vrátit se do své typické role jisté misky na vahách.

Píše o tom Leonid Beršidskij na serveru Bloomberg a všímá si toho, že lídr FDP Christian Lindner se stylizuje do roleněmeckého Macrona. „Ve Francii vyhrál dobře vypadající, schopný a reformám nakloněný devětatřicátník. Mně je třicet osm,“ říkává na mítincích Lindner.

Partnerství v budoucí možné koalici s CDU nevylučuje ani strana Zelených, pokud budou legalizovány sňatky gayů a leseb. FDP krom tradičního programu nízkých daní a malého státu bude trvat na silné vazbě na USA.

...

Mezi anglickými komentátory se šíří jakási vlna oslavování Francie a sebehany. Právě se připojil Philip Stephens. Podle něj je britská vláda paralyzována nepovedenými volbami, kulhající ekonomikou, ošklivými teroristickými útoky a tragédiís požárem obytného bloku.

Před rokem Británie hlasovala pro odchod z EU. Energický národ se zbaví potápějícího se kontinentu, slibovali brexitéři. Jak rychle se kolo štěstěny otáčí! „Globální Británie“, kterou slibovala Mayová – dnes těžce raněná ministerská předsedkyně –, je nakonec zatížena mnoha riziky. Kdo ví, jestli nakonec brexit nebude prohlášen za nemožný.

Optimismus nyní vládne v jiném městě, na kontinentu. V Paříži. Macron má stabilní většinu, která byla Mayové odepřena. Británie ztrácí kompas.

...

Švédský ekonom Anders Åslund správně vyjmenovává hlavní ekonomické potíže Francie. Za posledních dvanáct let rostl francouzský HDP o jedno procento ročně, což je evropský podprůměr. Nezaměstnanost je přes deset procent – jenom Chorvatsko, Itálie, Kypr, Španělsko a Řecko mají větší. Macron se musí zaměřit na snížení nezaměstnanosti pod šest procent a na zdvojnásobení růstu na dvě procenta.

Francie má jedny z největších nákladů na práci, mzdové odvody činí 19 procent HDP. Průměr EU je 13 procent. Vláda přerozděluje 57 procent HDP, nejvíce v Evropě. Daň ze zisku korporací ve výši 33 procent je jedna z nejvyšších v Evropě, ale vybere se na ní pouze 2,6 procenta HDP. Stejně tak jsou důležité strukturální reformy na trhu práce.

Macron musí mít nějaké pozitivní výsledky velmi rychle, jinak jeho líbánky s médii brzy skončí.

Debata Jana Macháčka


Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz