Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
5. prosince 2018 13:20 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Jak zastavit brexit

Britská premiérka Theresa Mayová s Donaldem Tuskem na summitu EU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová s Donaldem Tuskem na summitu EU. | foto: Reuters

PRAHA Advokát Evropského soudního dvora Manuel Campos Sánchez-Bordona se domnívá, že Británie má právo zvrátit brexit unilaterálně, nemusí s tím jednomyslně souhlasit všichni ostatní členové Unie.

Oficiální názor celého Evropského soudního dvora to zatím není. Zkusme si ale představit, že to oficiální názor Evropského soudního dvora je, a nakreslit si tedy cestovní mapu, která by mohla vést ke skutečné revokaci brexitu či setrvání Británie v EU.

Britský premiér bude muset odeslat Evropské radě žádost o revokaci brexitu. O tom by musela předtím rozhodnout britská vláda. Neexistuje ale instrument, jímž by mohl britský parlament k něčemu takovému váhající vládu přinutit.

Evropská rada – tedy sbor předsedů vlád členských států – bude muset předtím jednomyslně rozhodnout o tom, že prodlouží lhůtu stanovenou článkem 50 Lisabonské smlouvy. Revokace brexitu se totiž nemůže stihnout před koncem března příštího roku, kdy lhůta stanovená článkem 50 Lisabonské smlouvy končí. Do března se totiž nestihne uspořádat druhé referendum, jež by revokaci brexitu muselo předcházet.

Připravit referendum od začátku do konce trvá zhruba rok, je třeba shodnout se na formulaci otázek, jejich množině a procedurách. Navíc poté, co je případně schválí britský parlament, je určitě někdo napadne u soudu. Britské soudy sice rozhodují řádově rychleji než ty české, pořád se však bavíme o měsících.

Na internetovém serveru Eurointelligence.com píší, že není jisté, že by Evropská rada rozhodla jednomyslně o prodloužení brexitové lhůty až za březen příštího roku, kdyby měla pocit, že britská vláda nežádá o revokaci s plným odhodláním, nasazením a jasným přesvědčením o tom, že je správné zůstat v EU. Úspěšná revokace brexitu není možná bez aktivní a jasné podpory britské vlády. Současnou britskou vládu si ale v této roli nejde vůbec představit. Stejně tak si nelze představit, že revokaci podá jakákoli jiná konzervativní vláda, protože by podobný krok pravděpodobně vedl k rozpadu strany.

Jediná cesta k revokaci tak vede skrze předčasné volby. Ty lze vyvolat tak, že opozice vyhraje hlasování o nedůvěře vládě. Opoziční labouristé toto hlasování vyvolají asi už příští týden, ale nemusejí ho vyhrát. Nebo o předčasné volby požádá sama premiérka Theresa Mayová, ta ovšem potřebuje dvě třetiny poslanců.

Labouristé se budou muset rozhodnout, zda zaměří kampaň do voleb na nové referendum. A pokud ano, budou s tím muset vyhrát volby.

Všechny ostatní možné výsledky voleb ke zvrácení brexitu nepovedou. Ty možnosti jsou: vítězství labouristů v nových volbách bez slibu druhého referenda, zablokovaný parlament s konzervativním premiérem, nebo vítězství konzervativců.

Takže když to shrneme: revokace brexitu žádá nové volby, změnu názoru labouristů a labouristickou vládu. Jinak podle všeho možná není.

Přečteno 4. prosince v Českém rozhlase Plus.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz