Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Alain Juppé i Evropa à la carte znovu ve hře

Názory

  12:37
Praha - Financial Times upozorňují, že Evropská komise, jmenovitě komisařka pro ochranu konkurence Margrethe Vestagerová, bude brzy vyhodnocovat převzetí švýcarského zemědělského konglomerátu a výrobce semen Syngenta čínskou firmou ChemChina za 42 miliard eur.

Alain Juppé foto: Eric GaillardReuters

Článek najdete zde. K tomu jedna poznámka pro nás v Česku. Takhle vypadá vstup Číňanů do Evropy, ona „brána do Evropy“, ne to, co dosud proběhlo u nás (tedy ne že bych něco takového do Česka přivolával). Je to částka přibližně se podobající českému státnímu rozpočtu. Bude-li transakce schválena, budeme si též moci učinit závěry o tom, jak EU ve světle Trumpových inklinací k protekcionismu bere vážně spolupráci s Čínou v oblasti obchodu a investic.

...

Sir Adrian Bradshaw, britský generál ve vedení NATO, se ve stejném deníku vyjádřil ke spolupráci NATO a EU. Obě entity musí podle něj čelit agresivnímu Rusku společně. Rusko není nebezpečné pouze kvůli Ukrajině a provokativním manévrům na hranicích členských zemí NATO a EU, ale také kvůli subverzi, digitální propagandě a manipulaci voleb. Generál mluví také o případu Černé Hory, kde mělo Rusko stát za pokusem o státní převrat. Balkán je podbřiškem Evropy a EU zde musí být ve spolupráci s NATO aktivnější.

Poznámka: Po větší spolupráci NATO a EU voláme v Monitoru JM už roky. Nesídlí obě instituce navíc „náhodou“ v Bruselu? Škoda brexitu. Kdyby zůstala Británie „in“, byly by návrhy, co má EU dělat, o něco důsažnější.

...

Francouzské prezidentské volby budou ještě hodně divoké. Agentura Bloomberg informuje o ochabující podpoře pro Françoise Fillona a o tom, že se možná znovu vrátí do hry v primárkách zavrhnutý Alain Juppé.

Na serveru Eurointelligence.com se dívají na právě zveřejněný program Emmanuela Macrona. Konstatují, že Macronův program je ambiciózní z hlediska Evropy. Macron žádá společný rozpočet pro eurozónu a rovněž společný parlament pro eurozónu. A taktéž ministra financí. Společný rozpočet má financovat hlavně infrastrukturu. Žádá rovněž „Buy European Act“, který dá u veřejných zakázek přednost evropským firmám.

Co se domácích reforem týče, jsou Macronovy návrhy podle serveru proti Fillonovi mělké. Macron navrhuje například zestátnění sociálního pojištění, které dnes spravují odbory a zaměstnavatelé.

....

Na témže serveru se zabývají tím, zda se skutečně do eurozóny vrací inflace, jak naznačují poslední informace o její míře, která se konečně u eurozóny blíží dvěma procentům. Tzv. jádrová inflace se totiž nemění, a dokonce v únoru poklesla.

Předseda ECB Mario Draghi k inflaci a inflačnímu cílování nedávno řekl: „Definujeme naše cíle v relevantním střednědobém horizontu. Musí být také udržitelné, ne pouze přechodné. Musí být také udržitelné samy o sobě, bez podpory výjimečné měnové politiky. A nakonec se zabýváme čísly pro celou eurozónu.“

Server konstatuje, že to čtvrté je docela jasné, snad s výjimkou Německa, kde si leckdo myslí, že ECB se má soustředit hlavně na Německo.

...

Měli bychom ve střední Evropě a České republice věnovat pozornost tomu, že Francie a Německo oprášily ústy svých ministrů zahraničí myšlenku dvourychlostní Evropy z hlediska stupně integrace. EU Observer zdůrazňuje, že to je v důsledku odmítání migrace ze strany V4 a vyhlašování nástupu neliberalismu v Polsku a Maďarsku. Německo až dosud větší integraci eurozóny i vícerychlostní Evropu z hlediska integrace odmítalo. V citovaném konceptu „nehraje“ to, že Slovensko je členem eurozóny.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...