Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
21. května 2019 13:20 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Američané spustí sankce na Nord Stream 2

Spuštění plynovodu Nord Stream: ruský premiér Dmitrij Medveděv a německá... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spuštění plynovodu Nord Stream: ruský premiér Dmitrij Medveděv a německá... | foto: Reuters

PRAHA Ceremoniální akce, jako je inaugurace nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, mohou také přinášet tzv. breaking news. Tentokrát to je prohlášení amerického ministra pro energetiku Ricka Perryho o tom, že „opozice proti plynovodu Nord Stream 2 v USA je stále velmi živá a daří se jí dobře“.

Perry na inauguraci zastupoval americkou vládu. „Americký Senát připraví zákon, Sněmovna reprezentantů ho schválí a prezident ho podepíše. Sankce proti plynovodu Nord Stream 2 budou brzy spuštěny,“ řekl Perry.

Přeložme si to tak, že americký prezident Donald Trump sice odložil cla na evropské (německé) automobily, ale o to větší hlavolam připravil pro německou vládu ve věci Nord Stream 2. Sankce se totiž budou týkat velkých německých firem. Faktem je, že se Němci mohli připravovat dlouho, protože je Američané upozorňují také dlouho.

Komentátor Financial Times Gideon Rachman srovnává bývalého britského premiéra Davida Camerona a Emmanuela Macrona v souvislosti s jejich vztahem s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Oba se na ni spoléhali – a oba se zklamali. Cameron doufal, že Merkelová podpoří jeho „reformy“ a právo Británie kontrolovat migraci. Macron doufal, že Merkelová podpoří alespoň nějaké reformy navržené v jeho projevu na Sorbonně před rokem a půl. A nic.

To jsou všechno maličkosti proti turbulentním časům. Lze čekat velké spory mezi Německem a Francií o to, kdo povede Evropskou komisi a kdo povede Evropskou centrální banku (ECB).

Budou-li Francouzi žádat Michela Barniera na post předsedy Evropské komise, budou Němci žádat na post předsedy ECB měnového jestřába Jense Weidmanna, který na jihu Evropy a ve Francii budí hrůzu. Pravděpodobný budoucí britský premiér Boris Johnson už se nechal slyšet, že odjede do Berlína znovu projednávat jinak brexit. Lze čekat, že bude chladnou a pragmatickou kancléřkou zklamán stejně jako Cameron s Macronem.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.