Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Američané zveřejnili seznam ruských oligarchů

Ruský premiér Dmitrij Medveděv. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský premiér Dmitrij Medveděv. | foto: Reuters

Praha Americké ministerstvo financí v úterý zveřejnilo seznam ruských veřejných figur a oligarchů. Jde o 200 jmen, mezi kterými jsou vrcholoví úředníci, šéfové státních podniků či podniků se státní účastí a bohatí byznysmeni. Na seznamu se nenachází ruský prezident Putin, ale jsou na něm vysoce postavení pomocníci Kremlu a ministři vlády, včetně premiéra Medveděva. Najdeme tu i známá jména jako Oleg Děripaska, Roman Abramovič či Alexej Mordašov.

Americké ministerstvo financí zveřejnilo seznam v poslední možné lhůtě, kterou mu stanovil Kongres, jenž schválil nový sankční zákon už loni v srpnu. Existence seznamu sama o sobě neznamená, že dotyčné osoby budou předmětem nových sankcí; poněkud neurčitě se říká, že jde o určitý podklad k rozhodnutí o dalších sankcích. Napětí mezi Amerikou a Ruskem každopádně v důsledku zveřejnění nového amerického seznamu narůstá, ruský prezident Vladimir Putin už se nechal slyšet, že jde o nepřátelský akt a že připravuje sérii protiopatření, ale počká si, až co ze seznamu vyplyne. Dodal, že Rusko nebude pořád ustupovat, že se stalo obětí tahanic americké domácí politiky a že lidé, kteří seznam připravili, útočí na zvoleného amerického prezidenta.

Američané vytipovali většinu Rusů s majetkem nad jednu miliardu amerických dolarů a většinu seniorních figur ruské administrativy a vlády. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který je sám na seznamu, tvrdí, že Američané de facto označili celou skupinu lidí za nepřátele USA. Američané prý víceméně okopírovali celý kremelský telefonní seznam. Je na něm dohromady 114 ruských úředníků a členů vlády a 96 ruských miliardářů.

Praktické důsledky zatím neznáme, ale určitě víme, že Američané zveřejněním seznamu naznačují komukoli na světě: kdo bude obchodovat s těmito lidmi nebo s nimi nějak jednat, bude mít co do činění s Američany, může se střetnout s jejich úřady a zájmy.

Nový americký zákon, který Kongres schválil v srpnu, aby svázal ruce prezidentu Trumpovi, když koketoval s myšlenkou zrušit protiruské sankce, už má svoji zkratku, říká se mu CAATSA („Obrana proti nepřátelům Ameriky skrze sankční zákon“).

Putinovo okolí žije ve velké nejistotě. Může se obávat o své bankovní účty na Západě, o své nemovitosti tamtéž? O to, jak financovat studium dětí na západních univerzitách? Americký politický vzkaz je jasný: znepříjemnit život Putinovu okolí do té míry, že zhorší vztahy mezi Putinovými loajalisty a Putinem samotným.

Nás ve střední Evropě musí zajímat dopad nových sankcí na německé firmy, které s Ruskem obchodují a podnikají s ním v oblasti energetiky a nových plynovodů, jako je rusko-německý projekt Nord Stream 2. Zde hrozí i zhoršení německo-amerických vztahů, protože především německá sociální demokracie, která směřuje do vlády, se v ruských energetických projektech angažuje, nejen skrze bývalého kancléře Schrödera.

A nakonec, vzhledem k výsledku prezidentských voleb u nás a k lidem v Zemanově okolí, je dobré se podívat, jestli na sankčním seznamu nejsou i kamarádi našeho prezidenta nebo kamarádi jeho kamarádů a jeho top poradců s diplomatickým pasem.

Přečteno v úterý v Českém rozhlase Plus.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...