Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
9. srpna 2017 13:31 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Američtí skauti v Moskvě

Kreml (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kreml (ilustrační foto) | foto: wikipedia.com

Severní Korea slibuje jaderný útok na americkou základnu na Guamu a americký prezident odpovídá hrozbou „hromů a blesků“. Důležitější je ale něco jiného. Noah Feldman se na serveru Bloombergu zamýšlí nad tím, jak prezident Donald Trump dosud postupoval ve věci Severní Koreji a jak by postupovat měl.

Podle autora je skutečnost, že se Američanům podařilo prosadit sankce OSN proti Severní Koreji, zatím prvním velkým zahraničněpolitickým úspěchem Trumpovy vlády.

Podle autora může Trumpovo úsilí fungovat. Pokud prezident Donald Trump bude následovat příkladu prezidenta Baracka Obamy a bude postupovat vůči Severní Koreji podobně jako Obama vůči Íránu. Odpovědí jsou ekonomické sankce, které oslabí režim, místo aby ohrožovaly jeho existenci. Aby Trump prosadil sankce vůči Severní Koreji v OSN, potřeboval podporu Číny a Ruska. A podporu obou zemí potřebuje k tomu, aby sankce byly dodržovány.

Čínským bankám, které v Severní Koreji dělají byznys, pohrozili Američané sankcemi, což Čína musela brát vážně, a jakmile byla Čína na palubě, nechtělo být Rusko jediným spojencem Severní Koreje. Podobně postupoval Barack Obama, když potřeboval získat podporu Evropy pro sankce vůči Íránu. Evropanům pohrozil sankcemi vůči bankám, které v Íránu dělají byznys.

Žádný režim, který nukleární program má, se ho nevzdá – už proto, že mu pomáhá držet se u moci. Sankce však mohou udržet jaderný program omezený.

...

Rusové nařídili Američanům omezit počet zaměstnanců ambasády v Moskvě o 775 lidí. Američané smějí mít nadále v Moskvě pouze 445 lidí, stejně jako mají Rusové v USA. Katrina Mansonová z Financial Times hovořila s pamětníky a zjistila, že něco podobného tu už bylo.

V roce 1986 odešlo najednou z ambasády USA v Rusku 200 ruských zaměstnanců. Američané v Moskvě tehdy náhle neměli řidiče, uklízečky, kurýry, překladatele, mechaniky, opraváře. Holt se muselo nějak vyjít, tým si řekl, že se musí uskromnit a všechno zvládnout v dobrém a zdravém duchu. Diplomaté museli sami řídit, někteří dokonce zásobovací nákladní automobily. Manželky diplomatů i diplomaté sami vařili a připravovali pohoštění, mariňáci myli nádobí nebo míchali drinky na recepce. To zní – mezi námi – jako veselý americký skautský tábor pro dospělé uprostřed SSSR.

...

Když už jsme u americko-ruských vztahů, Josh Cohen píše, že Trump má v zásadě pravdu. Rusko a Amerika musí spolupracovat. Sankce jsou hotové, podepsané a nikdo s nimi dlouho nehne. Američtí diplomaté jsou vyhoštěni z Ruska. I tak se Trump i se sankcemi musí snažit zlepšovat vztahy mezi Washingtonem a Moskvou. Ano, s Putinem je to těžké, je ale v americkém národním zájmu umět s Ruskem komunikovat. Obě země mají dohromady 14 000 jaderných hlavic. Bulletin atomových vědců nedávno označil riziko jaderné války za největší od roku 1953.

Trumpovi předchůdci přitom naštěstí vymysleli některé precedenty. V 90. letech dohodli Bill Clinton a Boris Jelcin „Gorovu a Černomyrdinovu komisi“, která organizovala spolupráci ruských a amerických ministerstev a soustředila se mimo jiné na zabezpečení skladů jaderných zbraní. Komise Baracka Obamy a prezidenta Dmitrije Medveděva měla dokonce 18 pracovních skupin v různých sektorech od odzbrojování po průchod amerických jednotek do Afghánistánu. Třeba může nyní vzniknout komise Pence–Medveděv (viceprezidentsko-premiérská) nebo komise ministrů obrany (Mattis–Šojgu) apod. Je třeba mít spolupráci v Sýrii, stejně jako průchodné vojenské kanály pro případ, že se nějaká provokace ve vzdušném prostoru vymkne kontrole apod.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz