Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Berlínský nový kostel svatého Nic

Braniborská brána v barvách Německa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Braniborská brána v barvách Německa | foto: Reuters

Komunistického snu o sekularizaci východního Německa bylo nakonec dosaženo. Alespoň je o tom přesvědčen Joseph D‘Hippolito v komentáři pro deník The Wall Street Journal. Nové centrum modlení v bývalém východním Berlíně představuje podle něj sekulární pohled na náboženství.

„Dům jednoho“ byl postaven na základech zničeného křesťanského kostela a má umožnit křesťanům, muslimům a židům modlit se pod jednou střechou.

Každá víra bude mít jednu svatyni, do níž se bude vstupovat skrze společnou centrální halu, která má „sloužit veřejnému setkávání jako zastřešené náměstí“, říká architektonická firma Kuehn Malvezzi. Základní kámen bude položen v květnu, stavba má trvat čtyři roky.

„Dům jednoho“ představuje podle autora krabicoidní, moderní a sterilní styl. Tím, jak se budova snaží inkorporovat všechna tři náboženství, nereflektuje vlastně žádné z nich. Pokud má architektura reflektovat hodnoty, pak budova představuje dominanci funkčního utilitarismu nad náboženstvím. Proč by sem měl žid, křesťan nebo muslim chodit, když všichni mají ve městě spoustu svých vlastních svatyň?

„Dům jednoho“ podle autora ztělesňuje sekulární pohled na náboženství, které má hrát druhotnou roli, a které je dokonce možná destruktivní ve vztahu k humanismu a pokroku. Svatými nebudou Jahve, Ježíš nebo Alláh ale diverzita, multikulturalismus a inkluze.

Tentýž deník přináší komentář Oleksij Reznikova, místopředsedy ukrajinské vlády.

V roce 1994 měl francouzský prezident Mitterand říci tehdejšímu ukrajinskému prezidentu Kučmovi: „Mladý muži, stejně vás podvedou, tak či onak.“ Přesto Kučma akceptoval budapešťské memorandum, v němž se Ukrajina vzdala jaderného arzenálu. O dvě dekády později Rusko zaútočilo na Ukrajinu a okupuje část jejího území.

Minský mírový proces je zablokován a ruské jednotky z Donbasu neodešly. Proto se Ukrajina zlobí, když vidí, že stavba plynovodu Nord Stream 2 vesele pokračuje. Na rozdíl od ruského útoku na Krym, který bylo možné považovat za překvapivý, má stavba tohoto plynovodu zcela předpověditelné důsledky pro národní bezpečnost Ukrajiny.

Plynovody Nord Stream 1 a Turk stream už fungují a Nord Stream 2 jen dokončí obklíčení Ukrajiny, Polska a pobaltských zemí a oddělí energetickou bezpečnost Ukrajiny od Západu.

Rusko vždy ohrožovalo Ukrajinu odříznutím plynu, naposledy v červnu 2014. Moskva ale vždy musela být opatrná, protože velká část dodávek ruského plynu směřuje do Evropy právě přes Ukrajinu. Pokud bude Nord Stream 2 dokončen, tato ruská zdrženlivost skončí.

Rusko slíbilo, že tranzit plynu přes Ukrajinu bude pokračovat do roku 2024. Jenže v momentu, kdy bude Nord Stream 2 dokončen, stane se tento slib bezcenným.

Německo a Evropa mají už nyní dostatečnou kapacitu na přísun ruského plynu, která je už nyní o 50 procent vyšší než spotřeba. I když Německo vypne jaderné a uhelné elektrárny, pořád to bude stačit. Německo projektem nic nezíská, ale Ukrajina může ztratit všechno.

A do třetice deník WSJ. Kdo si myslel, že nová americká cenzura skončila vymazáním účtu Donalda Trumpa, musí se hodně divit.

Žhavou novinkou je, že kanál YouTube vymazal 45minutové video, ve kterém guvernér státu Florida Ron DeSantis diskutuje se čtyřmi panelisty o protiepidemické politice americké federální vlády. Účastníkem debaty byl Scott Atlas, jeden z poradců bývalého prezidenta Trumpa ve věci koronaviru a tři tvůrci velké Barringtonské deklarace, což je skupina lékařů a vědců, která kritizuje příliš striktní lockdown. Politika Bidenovy administrativy byla na videu kritizována jako příliš drakonická a neefektivní.

Biostatistik Martin Kulldorff z Harvardovy univerzity (ještě ho nevyhodili) na videu říká, že povinnost dětí nosit roušky je z hlediska jejich vývoje neadekvátní. Google a YouTube to považují za dezinformaci, kterou je třeba ne pouze cenzurovat, ale dokonce rovnou zakázat a smazat.

Debata Jana Macháčka
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...