Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Blízkovýchodní pudink bez chuti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Podle komentáře Waltera Russella Meada v deníku The Wall Street Journal ztrácí oblast Blízkého východu pojmenovatelné téma, situace je tam beztvará a chaotická.

V úvodu autor vzpomíná Winstona Churchilla. Ten prý jednou řekl: „Odneste ten pudink, nemá žádné téma.“ Takový pudink dnes připomíná Blízký východ. Američané by ho ale jako Churchill vracet neměli. Lepší pudink bez tématu než ten jedovatý či otrávený.

Velká témata a velké příběhy za posledních pět let z regionu zmizely. Nikoli všech ve smyslu Fukuyamovy teze o konci historie, kdy jedna ideologie (liberální demokracie s tržní ekonomikou) pohltí ty ostatní. Tady to spíše vypadá, že všechny konkurenční ideologie zkrachovaly.

Představa, že by se Blízký východ proměnil v kolekci smířlivých demokracií, skončila s arabským jarem. Nějací liberálové v arabském světě existují, nikdo ale nepočítá s tím, že by se mohli dostat k moci.

Naděje na mix demokracie a islamismu, jakou představovalo Turecko, skončila. Erdogan se posunul k autoritářství, v Egyptě je vojenská vláda a rebelové v Sýrii se dali na radikální islám. Myšlenka moderátního islámu se jeví jako bezmála stejně naivní a nedůležitá jako představa, že se na Blízkém východě ujme liberalismus.

Po pádu ISIS ale přišel o sex-appeal i radikální islám. Průzkum BBC / Arab Barometer ukazuje nárůst mladých lidí pod třicet, kteří se označují za nevěřící, a důvěra v islámské duchovní také klesá.

Staromódní arabský nacionalismus nasserovských dob je též pryč. Poslední mocný panarabský lídr byl Saddám Husajn, pak už tuto standardu nikdo nezvedl.

Stejně tak rivalita velkých mocností v regionu je oslabená. Jedině USA mají na to, dominovat svým vlivem, ale v poslední době omezují závazky a limitují své angažmá. Čína také limituje geopolitické angažmá v regionu. Rivalita mezi USA a Čínou nechává zatím Blízký východ stranou.

Menší mocnosti jako Rusko, Turecko a Írán se angažují, ale nikdo nemá nakročeno k žádným velkým ziskům. Sovětský svaz se možná snažil stáhnout celý Blízký východ do svého orbitu, Putin má však mnohem menší ambice. Intervenuje v Sýrii a Libyi, chce být vlivným moderátorem konfliktu a partner v těžbě ropy a plynu, ovšem scházejí mu zdroje pro nějaký velký plán v regionu.

Íránští mulláhové také zkrotli. Tamější revoluční režim rozkládá korupce a ekonomická krize. Ekonomický tlak amerických sankcí oslabuje schopnost íránského režimu projektovat ambice směrem ven a financovat spřízněné rebely v jiných státech.

Turecký prezident Erdogan možná sní o tom, že z Istanbulu udělá nové politické a duchovní centrum regionu po vzoru osmanského a předtím byzantského impéria. Geografie je mu však požehnáním – i prokletím. Turecko má vliv na Balkáně, Kavkaze, ve středomoří i Blízkém východě, ale centralita znamená, že je vystaveno ne zrovna přátelským mocnostem. Vztahy Turecka s EU, Ruskem, Íránem, Izraelem, Egyptem a Řeckem jsou tradičně mizerné či ubohé.

Samy arabské země přestávají mít vliv na celý region. Irák, Sýrie, Libanon, Jemen i Libye jsou země rozervané válkou, zničené a zchudlé. Bohaté země v zálivu jsou závislé na USA i Izraeli v tom, že jedině tyto země jim pomohou zkrotit Írán. Egypt kdysi představoval v arabském světě významného hráče, nyní se ale obrací dovnitř. Sísího vláda hlídá islamistické oponenty, ale hlavně zde momentálně zkolaboval turistický průmysl a země zároveň přišla o příjmy lidí pracujících v zálivu.

Ekonomická a politická stagnace znamená, že miliony a miliony mladých Arabů odejdou ze školy bez naděje na práci a svobodu.

V patlanici Blízkého východu je málokdo šťastný, ale americké zájmy jsou víceméně saturovány. Ropa teče na světové trhy, Izrael je v rámci možností bezpečný a situace nevyžaduje masivní rozmístění amerických vojáků. Americké stahování z regionu začalo za Obamy a pokračovalo za Trumpa, s krátkou přestávkou bojů s ISIS. Případný prezident Biden to možná bude zkoušet jinak s Íránem nebo Libyí, ale celkově bude asi pokračovat v trumpovsko-obamovské linii.

Debata Jana Macháčka
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...