Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Boris Johnson a odstavení parlamentu

Britský premiér Boris Johnson na schůzce s francouzským prezidentem Emmanuelem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský premiér Boris Johnson na schůzce s francouzským prezidentem Emmanuelem... | foto: ČTK

Česká republika nedávno zažila debatu o porušování ústavy, mnohem dramatičtější ústavní debatu zažívá Británie dnes. Británie sice psanou ústavu nemá, má ale ústavu či soubor ústavních pravidel, jež jsou sice nepsané, avšak mají být stejně silně respektovány jako ústava či pravidla psaná.

Podle jednoho tábora napíná, či dokonce porušuje nový premiér Boris Johnson ústavu v tom, že chce pozastavit nebo zmrazit činnost britského parlamentu (prorogation) v souvislosti se sezonou stranických kongresů a vystoupením královny v parlamentu.

Podle zastánců brexitu v jakékoli podobě, jichž je momentálně podle průzkumů v Británii většina a přibývá jich, jedná Johnson proti ústavě, protože technicko-legislativní finesy chce využít k jakési účelové manipulaci, přesněji k tomu, aby neumožnil parlamentu schválit zákon, jímž půjde „zakázat tvrdý brexit“, tedy zákon, který zaváže vládu k tomu, že požádá Evropskou unii o další prodloužení brexitové lhůty.

Takže záleží na vašem názoru na brexit, nikoli na vašem názoru na ústavu. Johnsonův plán je podle jedněch neústavní, podle druhých pouze politicky chytrý či vychytralý – a jeho vychytralost či mazanost je dokonce oceňována.

Johnsonovo rozhodnutí skutečně dramaticky redukuje možnost prodloužit brexitovou lhůtu. Stihnout to už jde jen příští týden – nebo až po královnině proslovu, který v parlamentu pronese 14. října.

Podobný scénář zvažovala letos v březnu a dubnu Theresa Mayová, ale nakonec se pro něj nerozhodla. Zpravodajský server Buzzfeed dokonce tvrdí, že vláda zvažovala vyhlášení mimořádných svátků za účelem toho, aby se parlament nemohl sejít. Kdyby se parlament postavil proti vládě, zcela určitě by přišla na řadu obstrukce ze strany Sněmovny lordů. Plánuje se dokonce povýšení několika euroskeptiků do šlechtického stavu.

Jde tomu zabránit? Není to britský premiér, kdo pozastavuje parlament. Je to královna, jež má svou vlastní legislativní radu. Někdo jistě podá stížnost, potíž je v tom, že se možná jedná o normální právní proceduru. Parlament je vždy pozastaven, když má královna v parlamentu mluvit. A vždy je pozastaven před sezonou stranických kongresů na konci září. Johnson pouze obojí spojil dohromady. Navíc je pravda, že debatovat o brexitu parlament ještě může a nikdo mu to nezakazuje.

Je ale možné, že už v úterý schválí britský parlament návrh, který poručí vládě jednat o prodloužení brexitu, a zároveň bude vyslovena nedůvěra vládě a Británie bude směřovat k technické vládě po italském vzoru.

Hlasování bude ale velmi těsné. Konzervativní strana má sice svoje proevropské disidenty, ale labouristé mají zase ty euroskeptické.

Jak bude reagovat EU? Vůbec není jisté, že bude prodloužení lhůty akceptovat, spíš navrhne odpůrcům brexitu schválit původní smlouvu. Odpůrci brexitu už totiž prohráli dvoje parlamentní volby, jedny volby evropské a jedno referendum. Nijak jich nepřibývá.

Též je zajímavé, že teprve reálná hrozba tvrdého brexitu, která přišla s Johnsonem, přiměla politiky v Německu a EU k tomu, že – jak se o tom stále intenzivněji mluví i v kuloárech – začnou s Johnsonem seriózně jednat o jeho novém návrhu brexitové smlouvy.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!