Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
23. září 2019 12:44 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Brexit a ráj deregulace

Demonstranti poukazují na na to, že považují premiérův krok za ohrožení... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti poukazují na na to, že považují premiérův krok za ohrožení... | foto: Reuters

Podle komentátora Financial Times Wolfganga Münchaua jsou sice všechny předpovědi o brexitu věštěním z křišťálové koule, ale jednu věc lze vyloučit už nyní.

Brexit bez dohody nepovede k uspořádání podobnému tomu, které má s Evropskou unií například Kanada. Tedy že sníží cla, ale jinak bude Británie zcela svobodná v tom, jaké dohody uzavře s ostatními evropskými zeměmi a se zbytkem světa.

Jeden z důvodů je, že Británie není Kanada. Další důvod je, že EU potřebuje zajistit jasná pravidla na regulatorním hřišti. O tom se nemluvilo, protože se všichni soustředili na irskou pojistku, ale až se tato pojistka nějak vyřeší, vrátí se ta otázka s plnou vehemencí.

Jak to, že takový deal vybojovala Kanada – a proč ho nezíská Spojené království? Británie je větší ekonomika než Kanada, víc propojená s EU a mnohem bližší geograficky. Ale ani cesta k dohodě EU s Kanadou nebyla tak přímá a jednoduchá, jak se dnes zdá. Mnohé členské státy EU se obávaly, že kanadští farmáři budou uměle snižovat ceny.

Novou obchodní dohodu Británie s EU bude projednávat a ratifikovat každá jednotlivá členská země a každá si bude chránit zájmy svého domácího průmyslu. Nakonec se Británie dobere k podobné dohodě, jakou dojednala Theresa Mayová. Vysoké náklady brexitu bez dohody včetně eventuálních výpadků zásobování léky a chaosu v přístavech tak budou zbytečné.

Je třeba rozumět tomu, že EU je posedlá regulatorní konkurencí. Staré EHS možná mělo politické ambice, avšak začalo jako de facto výrobní kartel. EU se určitě bude cítit ohrožena brexitem v singapurském stylu, kde by Británie odtáhla od regulatorních standardů jednotného trhu.

I kdyby Evropská komise schválila dohodu, která Británii zaručuje regulatorní autonomii, nikdy ji neschválí parlamenty členských zemí. A určitě ne Francie.

Proto podle Münchaua nemá smysl diskutovat dilemata brexitu bez dohody a brexitu s dohodou bez reference k budoucímu uspořádání vztahů s EU a ekonomickým modelům spojeným s každou variantou či volbou. Pokud chce Británie zachovat ekonomický model propojený s globálními zásobovacími a výrobními řetězci, je vlastně dohoda vyjednaná Theresou Mayovou maximem toho, kam se lze dostat.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Insitut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

DANIEL, ADAM A ZBYHNĚV. Táta Hložek (vpravo) se svými syny Danielem a Adamem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.