Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Brexit? Evropská unie špatně odhadla svou sílu

Personál v sídle britského předsedy vlády v Downing Street vítá premiéra Borise... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Personál v sídle britského předsedy vlády v Downing Street vítá premiéra Borise... | foto: Reuters

Wolfgang Münchau se ve Financial Times pustil v souvislosti s výsledkem britských voleb do kritiky vedení Evropské unie za to, jak se stavěla k brexitu a k bývalé britské premiérce Mayové. Zásadní chybou bylo poskytování nejrůznějších extenzí pro brexit nebo naznačování, že prodloužení bude poskytnuto. Tím bývalá premiérka Mayová ztratila jakoukoli možnost, aby její dohoda o brexitu, na níž se domluvila s partnery v EU, byla britským parlamentem schválena.

Dohoda Mayové byla pro EU výhodnější než dohoda s Johnsonem a EU se nacházela v silnější pozici než dosud. Pokud by platila dohoda s Mayovou, zůstaly by vztahy Británie s EU v režimu, který by se někdy v budoucnu mohl stát základem asociační dohody s EU. Protože EU přecenila své síly a protože se někteří její představitelé dali příliš na stranu zastánců druhého referenda v Británii, bude výsledkem méně blízký vztah Británie s EU, než jaký mohl být. Jde o promarněnou příležitost.

Pokud mají lídři EU nějaký strategický cit, měli by si nejdřív dát přestávku a v klidu si rozmyslet, co přesně chtějí od nové bilaterální dohody se Spojeným královstvím.

Pokud bude EU ve vyjednávání příliš tvrdá a bude tlačit třeba na právo rybářů chytat v britských vodách nebo na to, aby Británie převzala evropskou regulaci pracovního trhu, je možné, že Boris Johnson jednání jednostranně opustí. Británii čeká pět let Johnsonovy vlády a po skončení tranzitního a vyjednávacího období na konci roku 2020 to budou ještě další čtyři roky. Johnson bude u moci mnohem déle než kterýkoli jiný evropský premiér.

Pokud nebude dosažena dohoda a přejde se na režim podle pravidel WTO, není to jen hrozba pro Británii, ale i pro EU. EU27 má s Británií obchodní přebytek ve zboží ve výši 94 miliard britských liber ročně.

Je také otázka, jaký model obchodního vyjednávání bude zvolen. Může se přejít na rychlý systém s tím, že parlamenty EU ale nebudou schopny dohodu rychle ratifikovat a prodlouží se po vzájemné dohodě tranzitní období. Nebo po vzoru dohody EU s Kanadou vstoupí obchodní dohoda nejprve provizorně v platnost a teprve pak se bude postupně v národních parlamentech ratifikovat. EU také musí počítat s tím, že Británie bude paralelně vyjednávat s USA. Američané mohou tlačit na vývoz svých chlorovaných kuřat, geneticky modifikovaných potravin apod.

Pokud si bude EU chtít udržet strategické partnerství s Británií, je v jejím zájmu uzavřít dohodu rychleji, než ji s Británií uzavřou Spojené státy. Pokud je Trumpovým strategickým cílem vrazit klín mezi EU a Británii, bude také velmi spěchat.

Férová obchodní dohoda EU s Británií je stále možná, EU se ale musí zbavit mentality spravedlivého vítěze po vzoru Versailleské smlouvy.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Insitut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...