Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Brusel si myslí, že se má s brexitem pohnout

Britský premiér Boris Johnson a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský premiér Boris Johnson a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker | foto: Reuters

PRAHA Komentátor Financial Times Wolfgang Münchau je přesvědčen, že v Bruselu se věří, že už je čas s brexitem pohnout. Lídři EU sice chtějí minimalizovat disrupce spojené s brexitem, ale také se chtějí koncentrovat na jiné, naléhavější věci.

Tři různé dopisy britské vlády nejsou podle Münchaua moc důležité. EU skoro určitě nějakým způsobem prodlouží brexitovou uzávěrku – bez ohledu na tři dopisy odeslané do Bruselu, které si odporují.

Pozice většiny evropských lídrů se za poslední půlrok podstatně posunula. Tehdy ještě většina evropských lídrů nějakým způsobem sympatizovala, nebo se dokonce spojovala se zastánci setrvání Británie v EU. Ztratili tehdy důvěru v premiérku Theresu Mayovou – poté, co ta opakovaně prohrála hlasování o brexitové smlouvě v parlamentu. A jejich očekávání spojená s Borisem Johnsonem byla ještě nižší.

Jenže Johnson se nakonec blíží většině, kterou potřebuje.

Varianta s tvrdým brexitem na konci října není úplně vyloučená, ale dva pravděpodobné scénáře jsou jiné. Pokud britský parlament odsouhlasí dohodu, bude EU souhlasit s krátkým technickým prodloužením, tj. v řádu týdnů – tak aby mohla proběhnout ratifikace smlouvy v Evropském parlamentu.

Pokud britský parlament smlouvu odmítne, Evropská rada požádá Británii, aby jasně vykreslila budoucí politický scénář, což bude podmínkou udělení extenze. V britském parlamentu není většina pro druhé, opakované referendum. Takže zbývají nové volby. Z pohledu EU se to jeví jako docela přímočaré. Johnson se také chce vyhnout brexitu bez dohody – navzdory tomu, co říká veřejně – a zájmy EU a zájmy Johnsona jsou spojeny víc, než se zdá.

Co je důvodem posunu názoru Bruselu? Vidí zkrátka Johnsona jako velké zvíře britské politiky. Budou s ním coby politickým spojencem potřebovat vyjít, brexit nebrexit.

Druhým důvodem je, že Německo se kvůli obchodním válkám a nejistotám nachází na pokraji recese. Kdyby došlo k tvrdému brexitu, z průmyslové recese se stane recese opravdová. Angela Merkelová dá proto přednost jakékoli nepříliš povedené či nedokonalé dohodě před žádnou dohodou.

I Donald Tusk už vzdal svou podporu opakování referenda.

A EU má taky jiné starosti. Turecká invaze v Sýrii, potřeba koherentní politiky ve věci Číny, obchodní války, odmítnutí francouzské kandidátky do Evropské komise a mnoho dalších věcí. Brexit není jediná hra, o kterou se tu hraje.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Insitut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Vážné nemoci nepadají z nebe. Ničí nás stres, shodují se psycholog i psychiatr

Psychiatr Martin Anders (vlevo) a psycholog Radek Ptáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidské tělo má něco jako vnitřní baterku. Když dlouho jedete na rezervy, vypne se imunitní systém a­ organismus to...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

André Reinders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...