Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
31. října 2017 12:04 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Bude v Belgii katalánská exilová vláda?

V Barceloně se demonstruje za jednotu Španělska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Barceloně se demonstruje za jednotu Španělska. | foto: Reuters

Podle Gideona Rachmana se ve světle katalánské krize bezpečný prostor centristické stability v Evropě zmenšuje. EU je politicky a intelektuálně nepřipravená na krizi ve Španělsku. Projekt EU počítá s tím, že Evropa je „bezpečná“ z pohledu liberálních hodnot. Jakmile nějaká země vstoupí, předpokládá se, že zanechá staré konflikty – vnější či vnitřní – za dveřmi.

Otázky národní suverenity měly podle Rachmana uvnitř EU ztratit na významu a urgentnosti s tím, že důležitá rozhodnutí se v rámci principu subsidiarity budou přijímat na odpovídající úrovni – regionální, národní a evropské. Ale co když to vůbec nebyla pravda? Katalánský pokus o dosažení nezávislosti svědčí o tom, že tradiční otázky národa a suverenity v Evropě stále rezonují. Celá věc se může zvrhnout v násilí a to poškodí image Španělska jako typické země, které členství v EU prospívá.

Image EU jako garanta stability může skončit poškozena a pro Unii to může být ve svém důsledku nebezpečnější než brexit.

Na serveru Eurointelligence.com si zase všímají neobyčejné bizarnosti obvinění katalánských regionálních politiků a lídrů ze zneužití fondů a rebelie. Otázka je, jestli sesazený katalánský premiér Puigdemont a pět dalších osob budou nyní žádat v Belgii o politický azyl. Podle serveru je to nepravděpodobné. Amsterdamská smlouva v rámci EU zapovídá možnost udělení politického azylu někomu z členské země EU. Výjimku představuje v tomto směru právě Belgie.

Uprchlíci využívají služeb právníka Paula Bekaerta, který v minulých letech zastupoval členy baskické teroristické organizace ETA, kteří uprchli do Belgie. Žádost o azyl by se měla vyřídit do pěti dnů, přičemž belgické soudy by musely rozhodnout, že obvinění čelí doma politické perzekuci a nepožívají ve Španělsku právní ochrany. Nebo by se muselo konstatovat, že Španělsko nedodržuje Evropskou konvenci o lidských právech nebo podkopává demokratický pořádek. To by byla velmi drsná obvinění členské země EU.

Takže je pravděpodobné, že uprchlí politici se budou pouze právně bránit vydání. Bude muset přijít žádost o vydání, kterou soudy posuzují případ od případu. Lze se různě odvolávat, protahovat a zdržovat. Zajímavé bude, když Katalánci mezitím vyhlásí v Belgii katalánskou exilovou vládu.

Čtenáře Monitoru JM srdečně zvu na dvě debatní akce, které se konají tento týden. První, čtvrteční, se týká sta let od bolševického převratu v Rusku, tedy sta let od VŘSR. A v pátek odpoledne pořádáme v bývalé budově Federálního shromáždění konferenci, která s předstihem připomene 25 let české ústavy. Obě debaty jsou výtečně obsazeny.

Debata Jana Macháčka
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz