Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 0 °C oblačno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Čína – nebezpečí číslo jedna

Huawei | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Huawei | foto: ČTK

Deník The Wall Street Journal přichází s komentářem amerického ředitele všech tajných služeb (Director of National Intelligence) Johna Ratcliffa, který nese název „Čína – nebezpečí pro národní bezpečnost č. 1“.

Více zde: https://www.wsj.com/articles/china-is-national-security-threat-no-1-11607019599?mod=opinion_lead_pos5

Jako ředitel všech těchto služeb má Ratcliffe přístup ke stejnému množství informací jako prezident. Pokud prý z toho všeho dokáže vypreparovat jednu věc, pak je to vzkaz americkým občanům, že Čína dnes představuje největší nebezpečí pro Ameriku a největší ohrožení demokracie a svobody od druhé světové války.

Záměr Pekingu je dominovat nad USA ekonomicky, vojensky a technologicky. Velká část čínských veřejných aktivit i prominentních firem je pouze kamufláží aktivit čínské komunistické strany.

Ekonomická špionáž se řídí přístupem: ukrást, napodobit, nahradit. Čína krade americký intelektuální majetek, replikuje americké technologie a nahrazuje americké firmy na globálním trhu.

Americká vláda odhaduje, že čínské krádeže intelektuálního vlastnictví stojí Ameriku 500 miliard dolarů ročně, tedy mezi 4000 a 6000 dolary na domácnost. Ratcliffe uvádí příklady od větrných turbín přes chemické technologie po výzkum rakoviny.

Čína dokonce podle Ratcliffa provádí pokusy na vojácích čínské armády, aby posílila jejich biologické schopnosti. Čína nezná žádné etické hranice.

Čínské úsilí dominovat v technologiích jako 5G Číně umožní sbírat informace, narušovat komunikaci a soukromí po celém světě. Čína prý vede vlivovou kampaň, která míří na jednotlivé členy amerického kongresu a jejich asistenty. Těch příkladů je v článku ještě víc.

Američané se nemohou nechat uchlácholit tím, že síly dobra v minulosti převládly. Čína to totiž považuje za historickou výjimku.

Američané se vždy dokázali pozvednout, když si to situace žádala. Proti fašismu i proti železné oponě. Tato generace bude v budoucnosti posuzována podle toho, jak se dokázala postavit čínské snaze přetvořit svět k obrazu svému a nahradit Ameriku jako dominantní supermocnost.

Copak Amerika – chtělo by se říci. Evropa je vůči Číně přece mnohem zranitelnější. Jsou tu iniciativy a investice tzv. nové hedvábné stezky. Je tu nejasná pozice Evropy ohledně sítí 5G. A hlavně to jsou silné ekonomické a obchodní zájmy Německa v Číně a naopak.

V této souvislosti je pro Evropu možná důležitější jednání ministrů zahraničí NATO tento týden. Po jeho skončení řekl generální sekretář NATO Jens Stoltenberg v úterý na tiskové konferenci, že NATO by sice mělo zůstat severoatlantickou aliancí, ale potřebuje se také soustředit na globální přístup k novým hrozbám a výzvám. Včetně Číny.

NATO tento týden také publikovalo názor expertní skupiny, který uvádí Čínu na druhém místě za Ruskem v seznamu rizik, jimž aliance čelí.

NATO má vytvořit politickou strategii, jak nakládat s Čínou, a má vystupňovat svoje úsilí, které bude bránit čínským aktivitám, které by mohly mít vliv na obrannou a vojenskou připravenost aliance. Do budoucna je prý třeba dokonce počítat s tím, že Čína začne projektovat svoji vojenskou moc globálně, včetně euroatlantické oblasti.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu
SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu

Zapojte se do soutěže o prémiové členství a cvičte tak po celý rok zcela zdarma. Výherci navíc dostanou jako bonusový dárek speciální cvičební diář...