Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Názory

MACHÁČEK: Čína – nebezpečí číslo jedna

Huawei foto: ČTK

Názor
Deník The Wall Street Journal přichází s komentářem amerického ředitele všech tajných služeb (Director of National Intelligence) Johna Ratcliffa, který nese název „Čína – nebezpečí pro národní bezpečnost č. 1“.
  13:16

Více zde: https://www.wsj.com/articles/china-is-national-security-threat-no-1-11607019599?mod=opinion_lead_pos5

Jako ředitel všech těchto služeb má Ratcliffe přístup ke stejnému množství informací jako prezident. Pokud prý z toho všeho dokáže vypreparovat jednu věc, pak je to vzkaz americkým občanům, že Čína dnes představuje největší nebezpečí pro Ameriku a největší ohrožení demokracie a svobody od druhé světové války.

Záměr Pekingu je dominovat nad USA ekonomicky, vojensky a technologicky. Velká část čínských veřejných aktivit i prominentních firem je pouze kamufláží aktivit čínské komunistické strany.

Ekonomická špionáž se řídí přístupem: ukrást, napodobit, nahradit. Čína krade americký intelektuální majetek, replikuje americké technologie a nahrazuje americké firmy na globálním trhu.

Americká vláda odhaduje, že čínské krádeže intelektuálního vlastnictví stojí Ameriku 500 miliard dolarů ročně, tedy mezi 4000 a 6000 dolary na domácnost. Ratcliffe uvádí příklady od větrných turbín přes chemické technologie po výzkum rakoviny.

Čína dokonce podle Ratcliffa provádí pokusy na vojácích čínské armády, aby posílila jejich biologické schopnosti. Čína nezná žádné etické hranice.

Čínské úsilí dominovat v technologiích jako 5G Číně umožní sbírat informace, narušovat komunikaci a soukromí po celém světě. Čína prý vede vlivovou kampaň, která míří na jednotlivé členy amerického kongresu a jejich asistenty. Těch příkladů je v článku ještě víc.

Američané se nemohou nechat uchlácholit tím, že síly dobra v minulosti převládly. Čína to totiž považuje za historickou výjimku.

Američané se vždy dokázali pozvednout, když si to situace žádala. Proti fašismu i proti železné oponě. Tato generace bude v budoucnosti posuzována podle toho, jak se dokázala postavit čínské snaze přetvořit svět k obrazu svému a nahradit Ameriku jako dominantní supermocnost.

Copak Amerika – chtělo by se říci. Evropa je vůči Číně přece mnohem zranitelnější. Jsou tu iniciativy a investice tzv. nové hedvábné stezky. Je tu nejasná pozice Evropy ohledně sítí 5G. A hlavně to jsou silné ekonomické a obchodní zájmy Německa v Číně a naopak.

V této souvislosti je pro Evropu možná důležitější jednání ministrů zahraničí NATO tento týden. Po jeho skončení řekl generální sekretář NATO Jens Stoltenberg v úterý na tiskové konferenci, že NATO by sice mělo zůstat severoatlantickou aliancí, ale potřebuje se také soustředit na globální přístup k novým hrozbám a výzvám. Včetně Číny.

NATO tento týden také publikovalo názor expertní skupiny, který uvádí Čínu na druhém místě za Ruskem v seznamu rizik, jimž aliance čelí.

NATO má vytvořit politickou strategii, jak nakládat s Čínou, a má vystupňovat svoje úsilí, které bude bránit čínským aktivitám, které by mohly mít vliv na obrannou a vojenskou připravenost aliance. Do budoucna je prý třeba dokonce počítat s tím, že Čína začne projektovat svoji vojenskou moc globálně, včetně euroatlantické oblasti.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!