Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
24. května 2019 13:03 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Co čeká Evropu po volbách

Evropská unie. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Dnes volíme nový Evropský parlament. Hlavní výzvy, které čekají Evropu, jsou ale geopolitického a bezpečnostního charakteru. Evropská unie je vystavěna jako projekt do dobrého počasí, a ne do světa plného bezpečnostních hrozeb a nestability.

Máme tu asertivní Rusko, Krym a východní Ukrajinu, Turecko, Írán, Irák, Sýrii, Egypt stabilizovaný vojenskou diktaturou, Libyi a Arktidu, která se stane geopolitickým kolbištěm, a možná časem i bojištěm budoucnosti.

Máme tu brexit a starost o to, aby neovlivnil bezpečnostní situaci Evropy. Jde o to, aby Británie zůstala pevnou a ještě pevnější součástí NATO a další kooperace, která má zajistit bezpečnost a ochranu Evropy.

Evropa musí hrát aktivnější roli ve stabilizaci Blízkého východu i Afriky. Nejen z humanitárních důvodů, ale také kvůli migrační krizi.

Evropa se musí rozhodnout, zda bude kooperovat s Amerikou ve věci energetické bezpečnosti (Nord Stream 2), ve věci technologické války s Čínou, ve věci zvyšování tlaku na Írán apod.

Ve všech těchto věcech nebude hrát Evropský parlament hlavní roli. Bude ale spolurozhodovat o obsazení nejvyšších postů v EU.

Zároveň se EU bude v příštím období rozhodovat, zda eurozóna bude mít nějaké prvky transferové unie a vzájemného ručení. Průzkumy ukazují, že očekávaná skladba nového EP transferové unii nepomůže. Evropa se musí rozhodnout, jakou roli chce hrát v globalizaci a jak chce liberalizovat obchod se zbytkem světa. Jde především o dohodu s USA (tady je očekávaná skladba EP o něco nadějnější).

Prioritou pro ČR je dokončení a prohloubení jednotného trhu, ochrana vnější hranice, Schengen pro všechny, rozšíření EU o země západního Balkánu (uvidíme, jak se k tomu bude nový EP stavět).

Kruciální otázkou je budoucnost velkých parlamentních frakcí EPP, ALDE a socialistů, které slouží jako jeden z důležitých svorníků, jež drží východ a západ EU pohromadě.

Debata Jana Macháčka
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz