Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
20. února 2019 12:17 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Co když Trump přijde o Německo

Dělníci v továrně automobilky Nissan v Sunderlandu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dělníci v továrně automobilky Nissan v Sunderlandu. | foto: Reuters

PRAHA V Německu propukla panika z toho, že americký prezident Donald Trump možná zavede 25procentní cla na evropské, přesněji německé automobily. Pokud budou opravdu spuštěna cla na evropské automobily, dostanou se americko-německé vztahy po 2. světové válce na své úplné dno.

I když oficiálním důvodem pro zavedení cel na automobily BMW či Mercedes-Benz má být bezpečnost Spojených států, ve skutečnosti by bylo největším ohrožením americké, evropské (a v souhrnu i atlantické) bezpečnosti právě ono spuštění cel na auta.

Je o tom alespoň přesvědčen Leonid Beršidskij, komentátor Bloombergu, který žije v Berlíně. Beršidskij upozorňuje, že 25procentní cla by vymazala veškerý německý ekonomický růst, který má letos činit pouhé jedno procento. Taková cla mohou spolu s brexitem a zpomalením v Číně dokonce vyvolat v Německu recesi.

Beršidskij přitom upozorňuje, že podle průzkumu, který si objednala asociace německo-amerického přátelství Atlantik-Brücke, hodnotí 85 procent Němců německo-americké vztahy jako negativní a 58 procent Němců si myslí, že Německo se má více distancovat od USA.

Další průzkum, tentokrát od firmy DeutschlandTrend, říká, že většina Němců považuje Čínu za spolehlivějšího partnera než Ameriku. Další průzkum pak říká, že Němci považují USA za větší hrozbu pro světový mír než Severní Koreu nebo Rusko.

Komentátor Bloombergu se obává, že pokud Američané zasáhnou Němce v centru jejich pýchy a hrdosti, již představuje jejich automobilový průmysl, bude to mít už úplně katastrofální dopady na americko-německé vztahy.

Americký prezident si možná chce vyřídit účty s německou kancléřkou Merkelovou, se kterou se nemají rádi, ve skutečnosti si prý odcizí celý německý národ.

Tolik komentátor Bloombergu. Dovolíme si nesouhlasit. Vztahům se říká vztahy také proto, že se týkají dvou subjektů a zodpovědné jsou za ně oba tyto subjekty. Některé věci kritizovali Američané konzistentně i za minulých prezidentů a zvolení Trumpa představuje v tomto ohledu jeden z důkazů toho, že americká trpělivost s Německem má své meze a Američané nyní chtějí, aby se za jejich zájmy někdo bral mnohem jasněji.

Rusko-německé plynovody Nord Stream 1 i 2 kritizoval už prezident Obama, ale Němci si z toho dosud nic nedělají. To, že Němci neplní dvě procenta HDP výdajů na obranu, kritizoval rovněž už prezident Obama.

To, že prezidentu Trumpovi vadí německé přebytky v obchodu s USA, vědí Němci dlouho a mohli se pokusit s tím něco dělat. Uvolnit svou příliš přísnou rozpočtovou morálku, zvýšit útraty a investice a posílit poptávku a stabilizaci v celé eurozóně.

Cla na americké automobily v EU jsou vyšší než americká cla na evropské automobily v USA a Německo mohlo v EU dávno prosadit, že se jednostranně sníží.

Hlavně ale chybí v Německu politik, který by lidem jasně říkal, že je Američané několikrát osvobodili od tyranie, že dali Německu ústavu a liberální demokracii, že umožnili německé sjednocení, že Amerika není jen Trump a že byla před Trumpem a bude i po něm. Že Amerika je americká ústava, svoboda, tržní a inovativní ekonomika a stále ještě světový maják svobody.

Mizerná popularita Ameriky v očích Němců je důsledkem toho, že toto nemá v Německu nikdo důležitý odvahu lidem říkat. Nejde všechno svádět jenom na Donalda Trumpa.

Přečteno v Českém rozhlase Plus.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz