Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
26. dubna 2019 10:38 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Co navrhl Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Emmanuel Macron. | foto: Reuters

Francouzský prezident Emmanuel Macron pronesl projev k národu, který byl odložen kvůli požáru chrámu Notre-Dame. V prezidentské funkci Macron pronesl už dva evropské projevy a sepsal jeden dopis evropským občanům. Ve čtvrtek ale Macron mluvil jen k Francouzům a jeho dopis nemá žádný velký evropský přesah. Je to plně domácí francouzská záležitost.

Macron „pocítil na vlastní kůži, co Francouzi prožívají, a chce přijít s odpovědí“. A dodal: „Umění býti Francouzem spočívá v zakořeněnosti i univerzalitě. V uvědomění si historie a původu, ale též v přijetí budoucnosti.“

Macron dva měsíce diskutoval s francouzskými občany, ale podle prvního průzkumu je ve svém projevu ničím nevzrušil ani nepřekvapil.

Slíbil další snížení daně z příjmu v celkovém úhrnu pět miliard eur a zafixování penzí pod 2000 eur měsíčně k inflaci. Budou zrušeny daňové výjimky a vzniknou podněty pro lidi, aby pracovali déle. Vládní agenda má být víc lidská a prezident také slíbil chránit lidi před poryvy globalizace.

Kromě toho Macron přislíbil víc decentralizace. Pravomoci starostů a regionů se rozšíří a školy a nemocnice nebude možné rušit bez souhlasu starostů. Budou také limity na velikost tříd a učitelé dostanou přidáno.

Poznámka Monitoru JM: Ač to nebyl žádný revoluční projev, Macronova popularita se přeci jen začne zvedat. Navíc se Macron nachází teprve v polovině svého mandátu, a má tedy dost času na to, aby se svou popularitou něco dělal.

V dnešním zpravodajství se praví, že opozice i žluté vesty Macronův návrh kritizují. To je normální. Co má opozice dělat jiného než kritizovat?

Psali jsme zde před dvěma dny, že britská premiérka Theresa Mayová se chce pokusit zabránit britské účasti ve volbách do Evropského parlamentu tak, že se pokusí o čtvrté hlasování ve věci parlamentem již třikrát odmítnuté brexitové smlouvy. Postupovat se mělo tak, že by se nehlasovalo znovu o smlouvě, ale o zvláštním zákonu, do nějž by se smlouva zakomponovala.

Dnes agentura Bloomberg upozorňuje, že Mayová tento projekt už asi vzdává. Nemá na to dostatečnou podporu a jednání s labouristy vázne. Pokud se o novém nápadu nebude hlasovat do 2. května, budou se muset volby do Evropského parlamentu v Británii konat.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!