Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Co potřebuje eurozóna

Názory

  13:36
Martin Wolf v dnešním komentáři pro Financial Times cituje výrok Emmanuela Macrona, který pravil, že „euro je nedokončený projekt, který nemůže přežít bez velkých reforem“

Ilustrační foto: Euro. foto: Shutterstock

Komentář je k přečtení zde. Jean Pisany-Ferry, slavný ekonom a Macronův poradce, vloni napsal, že „přežití eura dnes stojí na strachu z důsledků toho, co by se stalo, kdyby se eurozóna rozpadla, místo toho, aby stálo na očekávání, že přinese stabilitu a prosperitu“.

Strach je jistě mocný čaroděj, ale spoléhání se na něj podlamuje víru v evropskou integraci.

Podle Wolfa však není receptem úplný federalismus. Není ani potřeba, ani nestačí. I federace se mohou rozpadnout a mnohé zapomenuté regiony a státy uvnitř federace mohou zůstat závislé na přerozdělování po dlouhé generace.

Problém eurozóny spočívá v nedostatečném sdílení rizika, v neschopnosti reagovat adekvátní makroekonomickou politikou a v asymetrickém vnitřním přizpůsobování jednotlivých zemí.

Potřebný je jenom jakýsi omezený federalismus. Je potřeba společné pojištění vkladů, je potřeba jasně definovat, že centrální banka je věřitelem poslední instance. A je potřeba lépe reagovat národními fiskálními politikami a jejich lepší koordinací.

Bylo by správné, aby se v Německu razantně zvýšily mzdy (Wolf je ale pesimista). Kdyby se Francie začala přizpůsobovat vnitřní devalvací a deflací, bude vítězství Le Penové v příštích volbách už úplně zpečetěné.

Wolfův kolega Wolfgang Münchau na serveru Eurointelligence.com nesouhlasí. Koordinace fiskálních politik nefunguje, protože nejde přece koordinovat voličstva. Kurz měny je přirozený nástroj, který vyrovnává nerovnováhy mezi jednotlivými zeměmi. Když tento mechanismus zrušíte, buď musí skončit suverenita, nebo systém zůstane nestabilní.

Správná odpověď je podle Münchaua federalismus. Fiskální politik pak koriguje krátkodobé nerovnováhy a harmonizovaná regulace pracovního trhu je vyrovnává dlouhodobě.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.