Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Co potvrdil případ iráckých křesťanů

Martin Frýdl, mluvčí Nadačního fondu Generace 21, který zorganizoval přesídlení... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Frýdl, mluvčí Nadačního fondu Generace 21, který zorganizoval přesídlení... | foto: Tomáš BlažekMAFRA

PRAHA Ke kauze iráckých křesťanských imigrantů z projektu Generace 21 se asi sluší podotknout, že potvrdila několik zásadních, převážně ekonomických, ale i sociologických předpokladů.

Pokud o tom někdo pochyboval, ukázalo se, že nejdůležitější jsou ekonomické a příjmové faktory. Pokud je sociální zabezpečení pro migranty v Německu reálně řádově vyšší a pokud jsou stejně řádově vyšší i německé mzdy, nemůžeme se přece divit, že v České republice bude chtít zůstat jen málokdo (teď abstrahujme od toho, že tito Iráčané budou vráceni do české detence a pak možná do Iráku – oni to prostě chtěli zkusit a mysleli si, že jim to v atmosféře německé vítací kultury nějak projde). Zkusme si to představit každý sám na vlastní kůži – a to máme v místě, kde žijeme (na rozdíl od Iráčanů) zpravidla i nějaké kořeny. Zůstaneme doma, nebo půjdeme pryč za třikrát či čtyřikrát vyšším platem?

Tento argument pro rozhodování je přece mnohem pádnější, než jestli jsem někomu něco slíbil a jestli se mi při seznamování a rozhovorech v Iráku nějaká země jako Česká republika jevila na dálku sympatická. Pak je tu argument jazyka a školství. Není lepší se učit anglicky, německy, francouzsky nebo chodit do školy ve Skandinávii, kde umí úplně každý perfektně anglicky, než se učit češtinu, kterou si jinde v Evropě můžete strčit za klobouk?

Druhý, stejně vážný a důležitý faktor je spíše sociální či sociologický. Kromě ekonomických podmínek berou migranti v úvahu to, že někde mají příbuzné, známé, příslušníky svého kmene či rodu. Chtějí žít v Německu nebo ve Švédsku (tedy ve slušné a bohaté zemi), ale chtějí také žít v komunitě mezi svými. Takové zázemí jim Česká republika zatím nabídnout nemůže, protože tu žádné „své“ nemají a jen málokdo chce být v tomto ohledu průkopníkem.

Samozřejmě už můžeme slyšet, že Iráčané odešli proto, že je česká společnost vůči migrantům nevlídná, že prezident této země je vůči nim vysloveně sprostý a urážlivý. Každý si samozřejmě může ulevit tím a povznést se jaksi nad většinu společnosti s tím, že Češi jsou na rozdíl od něho samotného fašisti a burani a rozumní iráčtí křesťané na to včas přišli. Jenže oni by tu nezůstali ani s osvíceným prezidentem a méně xenofobní společností.

Samozřejmě vůbec nemám v úmyslu se jakkoli vysmívat iniciátorům projektu v čele s Danem Drápalem. Prostě jsme si to s dobrými úmysly vyzkoušeli, proběhla různá kulturní nedorozumění a zjistili jsme v praxi, že základní ekonomické a sociologické zákonitosti platí. I když po roce 2008 svět s překvapením zjistil, že ekonomové nevědí skoro nic, tak to, že lidé půjdou tam, kde jsou řádově vyšší platy a dávky, to (vlastně naštěstí) platí pořád.

Co z toho vyplývá? Podle mého soudu by země jako Česká republika, Slovensko a Polsko měly podpořit ideu společného azylu pro celou Evropskou unii. Současná kauza s migranty z Iráku to jenom stvrzuje. Nejprve by to vypadalo tak, že by u nás nikdo být nechtěl. Jenže v souvislosti s tím, jak na Západě bude přeplněno, jak nebude pro migranty dostatek zajímavých pracovních a byznysových příležitostí, začnou pomalu, přirozeně, postupně a opatrně vystrkovat zvědavá tykadla i k nám do střední Evropy. Zjistí, že je to tady taky hezké a bezpečné, že je tu mnohem víc děr na trhu apod. Tu a tam se otevře restaurace, obchůdek nebo stánek. Tu a tam přijede skupina dělníků, kteří si najdou práci v nějaké české fabrice, a hlavně si na ně česká společnost začne pomalu, ale jistě zvykat. Bude to normální, přirozený a přitom nevyhnutelný proces a nebude to žádný umělý pilotní projekt naroubovaný do nepřipravené společnosti. Lidé si začnou vážit toho, že se tady některým migrantům líbí a že si právě tuhle zemi na čas nebo trvale vybrali k životu. Nebude to převýchova ani nějaké vynucené či silové, nedemokratické řešení, jakým byl pokus přehlasovat země EU ve věci kvót.

I na tomto příkladu si mohou v západní Evropě uvědomit, že kvóty jsou k ničemu, protože uprchlíky, kteří o České republice nic nevědí a jež by k nám někdo zkusil nějak přesadit, tu nelze přišroubovat nebo držet násilím. A vlastně je k nám nelze násilím ani přesadit.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!