Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Demotická demokracie a vetokracie v Evropě

Vlajka EU, euro (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka EU, euro (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Mark Leonard z evropského think tanku Council on Foreign Relations rozepsal pro Project Syndicate svou myšlenku o nárůstu demotické demokracie v Evropě.

V EU je nyní požadováno 32 referend, což je noční můra nejen pro demokratické strany, ale vůbec i pro demokratické vládnutí. Příklad Kalifornie ukazuje, že lidé jsou schopni v referendech zcela běžně hlasovat pro protichůdné

věci: nižší daně a více sociálních programů, více ochrany přírody i levnější benzin.

Pro EU je však tato dynamika zvláště špatná, protože převrací základy EU, které stojí na reprezentativní demokracii. V EU vznikly vrstvy reprezentace, které vyvolávají dojem, že spolek řídí jakási nadelita vzdálená obyčejným lidem. To poskytlo nacionalistům skvělý cíl jejich kampaní proti EU. Když přičteme strach z migrace a obchodních paktů, získali nacionalisté vynikající terč.

Střetávají se dvě vize Evropy – diplomatická a demotická. V diplomatickou Evropu věřil Jean Monnet, který odebral velké citlivé otázky ze sféry populární politiky a zredukoval je na uřiditelné technické záležitosti, jež mohou být projednávány skrze byrokratické kompromisy za zavřenými dveřmi.

Demotická Evropa, tak jak si ji představuje třeba UKIP, je vlastně antimonnetovská. Věci, jako je atlantická dohoda o volném obchodu, jsou záměrně politizovány.

Zatímco diplomatická Evropa hledá porozumění, demotická Evropa usiluje o polarizaci. Diplomacie může přinést „win-win“, tedy vítězství pro všechny, přímá demokracie je hra s nulovým součtem. Diplomacie má snižovat teplotu, demotismus ji zvyšuje. Diplomaté mohou pracovat jeden s druhým, referenda jsou ale binární a fixovaná, nenechávají prostor pro kreativní kompromis.

V demotické Evropě je solidarita nemyslitelná.

Odklon Evropy od diplomacie započal asi před desetiletím, když byla smlouva o evropské ústavě odmítnuta v populárních referendech ve Francii a Nizozemsku.

Výsledek vedl k tomu, že se EU začala odvracet od velkých smluv a možná skončila naděje na další integraci.

Další integrace ovšem není to nejdůležitější, co potřebuje Evropa ve stínu brexitu dělat. Nejdůležitější je utkat se se silami, které podminovávají integraci, jíž už bylo dosaženo, a snaží se strhnout Evropu zpátky. Musíme mít na paměti, co tu bylo předtím, než EU vznikla.

V nové éře vetokracie nemůže diplomacie, na níž stála osvícená a kupředu hledící Evropa, fungovat vůbec, a EU tak zůstane neovladatelná. Teď, když euroskeptici vyhráli ve Velké Británii, bude vetokracie silnější než kdykoli předtím. Přímá hlasování o tématech, jako jsou obchodní dohody nebo imigrace, zničí evropskou reprezentativní demokracii, stejně jako může přímé hlasování o členství zničit EU jako takovou.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!