Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Devalvace, měnové války a Evropa

Názory

  13:16
K tématu čínské devalvace přinesla hezké a přehledné shrnutí agentura Bloomberg. Čína je sice už delší dobu ekonomickým obrem, ale její měna je stále trpaslík či nedochůdče. Mimo domov se prakticky nepoužívá. Obchod s Čínou činí deset procent světového obchodu, ale pouhá dvě procenta z něj se účtují v jüanech.
Čínské jüany (ilustrační foto)

Čínské jüany (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Světový exportér číslo jedna držel až dosud svoji měnu mimo světové trhy a držel přísné restrikce nad jejím nákupem a prodejem. Nyní má Čína důvod uvolnit kontrolu nad svou „lidovou měnou“ (renminbi), která je spíše známá pod označením své největší jednotky, tedy jako jüan.

Čína začíná podporovat používání jüanu ve světě skrze postupný proces internacionalizace. Je to jedna z největších změn ve světovém finančním systému od vzniku eura. Je to bonanza pro bankéře a obchodníky, a stejně tak jde o velké riziko pro čínskou ekonomickou stabilitu.

MACHÁČEK: Evropo, mluv jedním hlasem, vyzývá Sikorski

Když Čína 11. srpna rozhodla o devalvaci své měny, zároveň se zaručila dát tržním silám prostor posunovat kurzem o dvě procenta denně nahoru či dolů. Cílem Číny je přimět MMF, aby zařadil „lidovou měnu“ do svého koše rezervních měn. Taková operace by mohla odstartovat příliv tří bilionů dolarů do čínských aktiv. Ještě to ale potrvá.

Devalvace a internacionalizace znamenají ambici čínského vedení ukončit hegemonii dolaru a proměnit globální ekonomický pořádek, kterému dominují Amerika a Evropa.

Více používaná čínská měna dá Číně větší vliv na tvorbu cen komodit, ropy apod. Čínští občané i firmy budou mít více možností, jak nakládat se svými úsporami. Na druhou stranu (možný náklad operace) se Čína stane zranitelnější vůči náhlým měnovým přílivům a odlivům a může to eventuálně zhoršit její ekonomický výhled.

Poznámka autora Monitoru JM: Dalo by se konstatovat, že Čína upřednostňuje dlouhodobý geopolitický zájem nad krátkodobým ekonomickým rizikem.

Jaký dopad bude mít čínská devalvace na ostatní hráče? Americká ekonomika je podle analytiků dostatečně chráněna, aby jakékoli otřesy pocházející z Číny ustála.

Zpravodajská analýza deníku FT se ale domnívá, že dopad na eurozónu a Japonsko může být velice silný. Obě ekonomiky se nacházejí v různých stadiích měnového uvolnění, které má mimochodem oslabovat měny a pomáhat exportérům.

Oslabení čínské měny přichází pro eurozónu v nešťastnou dobu. Navzdory levné ropě, měnovému uvolnění a stále relativně slabému euru zůstává ekonomický růst v Německu, Francii a Itálii slabý a obnovují se deflační tlaky.

ECB bude muset reagovat na posilování eura: nejprve slovní intervencí, pak asi rozšířením programu kvantitativního uvolnění.

Poznámka autora Monitoru JM: Česká ekonomika se nenachází před světem v závětří a ČNB jistě bude bedlivě sledovat pokles inflačních očekávání v eurozóně, oslabení růstu v eurozóně i oslabení čínské měny.

Zatímco dopad čínské devalvace na eurozónu může být relativně silný, dopad na Japonsko může být přímo devastující.

Potíž je v tom, že včera zveřejněné ekonomické výsledky Japonska jsou už samy o sobě překvapivě špatné. Ve druhém čtvrtletí poklesla japonská spotřeba a HDP meziročně o 1,6 procenta. Jak přitom upozorňuje William Pesek na Bloombergu, pro japonskou vládu je nejhorší výsledek japonského exportu, který se propadl o 4,4 procenta.

MACHÁČEK: Ropa za 50 je pro Norsko horší než finanční krize

Přitom právě podpora exportu měla být vlajkovou lodí tzv. abenomiky, kurz japonského jenu přece od roku 2012 oslabil o 35 procent. Stejně ale na Japonsko tvrdě dopadá oslabení v Číně. Nyní přijde ještě dopad čínské devalvace.

Japonsko musí pochopit, stejně jako to již pochopila Čína, že model ekonomického růstu už nemůže stát jenom na exportu. Japonský příklad „vyexportování se k prosperitě“, do značné míry následovaný Jižní Koreou a Vietnamem, se vyčerpal, přežil a končí. Japonsko se bude muset soustředit na oživení poptávky doma i na vznik nových služeb a odvětví, na podnikavost, startupy apod.

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost spojený s hnutím ANO 2011.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!