Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
29. června 2018 11:58 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Dohoda o migraci na summitu EU a zbylé otazníky

Summit v Bruselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Summit v Bruselu. | foto: Reuters

Lídři EU odcházeli za úsvitu ze summitu unaveni a relativně spokojeni. Summit skončil dohodou, konsenzem a kompromisem. Většina lídrů má pocit, že si obhájili něco svého a důležitého, s čím na summit přijeli. A konsenzus a kompromis jsou vždy lepší než nedohoda a negativní emoce. Dobré je, že nikdo neodjel s pocitem, že prohrál, a nikdo neodjíždí oslněn svým vlastním úspěchem.

Je ale třeba připomenout, že závěrečné komuniké nemá sílu zákona. Je to politická deklarace, která teprve bude získávat konkrétní obsah. Ďábel se bude jako obvykle skrývat v detailech, resp. v naplňování politické deklarace konkrétním obsahem.

Taktéž je třeba připomenout, že další očekávaná témata, jako je reforma eurozóny, byla odsunuta nebo projednána okrajově. Summit by EU měla mít vlastně každý týden. Třeba: 1. Jak reformovat eurozónu? 2. Jak se stavět americkým celním tarifům? 3. Jak se vyhnout nedohodě o brexitu?

Nyní k těm detailům. Kancléřka Merkelová může být spokojena, protože v deklaraci stojí, že se bude bojovat proti sekundární migraci, což znamená, že se k vám pokouší dostat někdo, kdo si už požádal o azyl jinde v EU. Nevíme sice nic konkrétního, ale má to uspokojit bavorskou CSU a německého ministra vnitra Seehofera z téže strany.

Britská premiérka Theresa Mayová během summitu Evropské unie v Bruselu.
Premiér ČR Andrej Babiš hovořil 28. června 2018 v Bruselu s novináři v...

Itálie je spokojena, že migranti, kteří se dostanou na její břehy, prý budou nahlíženi, jakože přijeli do Evropy či do EU, nikoli pouze do Itálie, ale nevíme, co to znamená. Itálii se bude pomáhat, ale jak konkrétně, nevíme.

V EU vzniknou v přístavech centra, kde se budou zrychleně vyřizovat žádosti. Neví se ještě, kde budou, kolik to bude stát a co znamená zrychleně. Umožní to zrychlení evropské právo a evropské soudy?

Státy V4 mohou být spokojeny, protože se posílí ochrana vnější hranice, posílí Frontex a budou se budovat záchytná centra pro UNHCR a IOM v Africe, budou se také kontrolovat neziskové organizace. Nevíme ale, dokdy, za co, jak apod.

Dobrou zprávou je, že vlna migrace do EU momentálně opadla, takže je čas leccos důkladně připravit.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!