Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Domorodci nemusí podlehnout fatalismu

Názory

  13:01
Biolog Jaroslav Petr napsal do sobotních Lidových novin provokativní článek s názvem „Domácí versus cizáci“, ve kterém se z pohledu biologa vyjadřuje k tématu EU a migrace. „Udělat z EU pevnost není cesta. Sílící migraci nebude možné čelit ještě hlubší izolací.“

ilustrační snímek foto: Tomáš Vlach

V kontextu českého veřejného diskursu (nikoli v kontextu západní Evropy), jenž není migraci nakloněn, jde o článek velmi odvážný a je dobře, že byl publikován. Argumentům je třeba se postavit logicky a bez výsměchu.

Petr v textu uznává, že dělení na naše a cizí patří k základním principům přírody. I mravenec, který pronikne do cizí kolonie, je okamžitě detekován a zlikvidován. Podle Petra jsme ale potomci mezidruhových hybridů. Hordy homo sapiens se před 45 000 let vydaly z Afriky do Evropy a zde se mísily s neandrtálci, kteří společným potomkům dodali geny pro přežití v krutých evropských zimách.

Petr tvrdí, že „můžeme udělat z Evropské unie pevnost a doufat, že její hradby nikdy nepadnou. Z historie ale víme, že je to iluze. Hadriánův val nebo Velká čínská zeď svůj účel nesplnily. Demografové varují, že uprchlická vlna vzedmutá bídou je pouhým šplouchnutím ve srovnání s přívalem, který se vzedme, až se třetí svět bude mít o něco lépe. Teprve pak si tamější lidé plně uvědomí, jaké možnosti se jim otevírají v západním světě, a dají se na pochod.

Nějakou dobu ještě můžeme strkat hlavu do písku, ale jednou se budeme muset problému ‚nás‘ a ‚cizích‘ postavit čelem buď my, nebo naše děti či vnoučata.“

Tolik Petr. Zarážející je jistý fatalismus jakoby podepřený dlouhodobou perspektivou. Hadriánův val nebo Velká čínská zeď se neosvědčily, ale z jaké perspektivy? Nájezdům nejrůznějších barbarů na relativně pohyblivé severní hranici čelilo římské impérium dlouhé stovky let. To si měli Římané rovnou už na začátku říci, že jejich impérium jednou skončí, a rezignovat na ochranu svého teritoria a vlastně i na ambici nějak svoji společnost strukturovat a organizovat?

Existuje přece také nějaké „teď a tady“ a to, že třeba za vyšší desítky nebo stovky let něco možná, nebo dokonce pravděpodobně přijde, neznamená, že tomu musíme jít ještě naproti.

V demokracii také žijeme v nějakém volebním cyklu a kohopak by asi lidé volili (a s jakými konsekvencemi), kdyby jim elity začaly vysvětlovat, že je třeba plně otevřít stavidla migrační vlně z Afriky, protože k ní v budoucnu tak jako tak dojde?

Co se Číny týče, existuje také mnoho fatalistů, kteří tvrdí, že současný stav, kdy Čína není nejsilnější a nejvyspělejší impérium na zeměkouli, je pouze dočasná epizoda a brzy zase bude Čína na stovky let vládnout světu. Mají to tedy USA a EU už nyní zabalit a vykašlat se na všechny ty plány o strategickém soupeření s Čínou a zadržování Číny, protože to vlastně už nemá cenu?

Otázkou je i nevyhnutelnost onoho velkého pochodu z Afriky. Proč by africké státy nemohly nikdy pochopit, že nejlepší je mít doma dobrou vládu, vládu práva a dobře organizovanou společnost, a pak lidé třeba rádi zůstanou tam, kde jsou? Třeba budeme někdy v budoucnu naopak „my“ chtít k „nim“.

Migrace do Evropy bude nepochybně pokračovat, ale to, že je třeba ji regulovat a přísně administrovat, třeba i mimo tento kontinent, není žádné budování pevnosti, ale úplně normální počínání. Stejně legitimní je ale žádat, aby se v EU začalo diskutovat o populační politice a podpoře porodnosti a nespojovat si to donekonečna s Hitlerem. A úplně legitimní je žádat, aby migranti přijali evropskou kulturu, čímž se rozumí vláda práva, individuální svobody i třeba rovná práva žen apod.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat