Pondělí 23. listopadu 2020svátek má Klement 3 °C občasný déšť Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Dva putinovci v 2. kole francouzských prezidentských voleb?

Francouzský politik Francois Fillon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský politik Francois Fillon | foto: Charles PlatiauReuters

Tato zpráva deníku FT je docela zajímavá z pohledu slibovaného přílivu zahraničních investic z Číny. Podle ní čínská vláda v nejbližších dnech uvalí restrikce a omezení na investice čínských firem v zahraničí. Především čínské státní firmy budou mít zakázáno investovat v zahraničí více než miliardu dolarů. A omezeny budou investice do nemovitostí. Čínské společnosti přitom jenom v loňském roce nakoupily v zahraničí firmy a nemovitosti za 121 miliard dolarů a za prvních deset měsíců letošního roku už za 146 miliard dolarů.

Čínská vládatak chce zmírnit tlak na oslabování čínské měny a zabránit prudkému snižování čínských devizových rezerv. Otázkou je, jestli se to dotkne nějakých plánovaných čínských investic v České republice.

...

Vítězství Françoise Fillona ve francouzských pravicových primárkách je zajímavé ze dvou důvodů. Fillon prosazuje tvrdé reformy thatcherovského typu a propouštění statisíců lidí ze státní správy.

Pokud tedy bude chtít v druhém kole prezidentských voleb mobilizovat proti Le Penové, levicoví voliči mu hlas patrně nedají. Tedy rozhodně ne levicoví voliči v malých městech a na venkově.

Nás tady ve střední Evropě by mělo zajímat, že je Fillon proruský politik, který prosazuje, aby Francie pracovala s Ruskem v Sýrii a na Ukrajině a který opakovaně kritizuje protiruské sankce.

Tato případná francouzská politika bude kolidovat s politikou Angely Merkelové, ale hlavně bude v ostrém nesouladu se zájmy Polska a baltských zemí. Dokonce Fillon žádá vyváženější vztah Francie s Amerikou, po vzoru de Gaulla.

Tohle není vůbec dobrá vyhlídka pro střední Evropu. Jen velmi pravděpodobné, že v druhém kole francouzských prezidentských voleb na jaře příštího roku se střetnou dva proputinovští kandidáti, z nichž Le Penovou Rusko přímo financuje a platí.

...

Jaký bude ekonomický dopad brexitu? Líbí se mi stručný závěr serveru Eurointelligence: brexit patří do kategorie nejistot v knightovském smyslu. Vše totiž záleží na zcela nepředpověditelném politickém vývoji. Nebo třeba na tom, jak bude vypadat přechodná dohoda Británie s EU – a nakonec přirozeně na tom, jaká bude celková dohoda Británie s EU. Nejistota v těchto věcech je naprosto převládající a ekonomové nemají k dispozici vůbec žádné nástroje, na jejichž základě by mohli předvídat politiku lépe než „normální smrtelníci“. Prognostici a ekonomové by měli přiznat, že nic nevědí.

...

S tím souvisí i článek Wolfganga Münchaua pro Financial Times, ve kterém se táže, zda liberální establishment prožívá svůj okamžik Marie Antoinetty, která – když lidé demonstrovali a žádali chleba – se zeptala, proč nejedí koláče. Neví se sice, jestli to opravdu řekla, ale říci to mohla.

Dnešní establishment opět lidi straší, jako je strašil před brexitem a Trumpem, ale straší, i když nemá žádné předpoklady k dělání prognóz. Dnes se zase straší důsledky italského referenda. Místo toho by se měl establishment soustředit na jádro problémů vzniklých excesivní finanční liberalizací.

Debata Jana Macháčka
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...