Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Ekonomická krize – dvě různé školy

Silné emoce na newyorské burze kvůli koronaviru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silné emoce na newyorské burze kvůli koronaviru | foto: ČTK

Svět čelí v důsledku pandemie ve druhém čtvrtletí letošního roku zcela bezprecedentnímu ekonomickému propadu. To, jestli ten propad bude rychlý, zato krátký, anebo zda spustí vleklou a hlubokou krizi, souvisí s tím, jaká bude nasazena terapie.

V euroatlantickém civilizačním a kulturním okruhu se nám rýsují dva přístupy, dvě základní školy, odvislé od různých tradic. Můžeme si je představit jako americkou a evropskou školu.

Evropská škola se opírá hlavně o to, čemu se poněkud ošklivě říká automatické stabilizátory. Když dojde k nenadálému propadu ekonomiky, „automaticky“ poklesne výběr daní a pojistného a automaticky se zvýší výplaty podpor v nezaměstnanosti a sociálních dávek. To vše se děje „automaticky“, beze změny zákona. V Evropě tedy není třeba svolávat nějaké mimořádné dramatické schůze parlamentů řešící, jak a jestli se elementárně postarat o lidi, kteří nemají práci.

USA mají mnohem slabší a děravější sociální síť i mnohem menší podpory v nezaměstnanosti, a aby stát mohl ekonomice pomoci, musejí se v Kongresu konat dramatické politické bitvy a schvalovat improvizované zákony na pomoc ekonomice. Byli jsme toho svědky během finanční krize roku 2008 – a jsme toho svědky znovu v těchto dnech.

Kde se oba přístupy zásadně liší, je centrální bankovnictví. Americké centrální banky nejsou zatíženy traumatem Výmarské republiky, noční můrou hyperinflace a vším negativním, co se s ní spojuje: někdo z hyperinflace dovozuje nástup fašismu, a někdo jde dokonce tak daleko, že s všeobecnou demoralizací a dekadencí spojenou se zkušeností hyperinflace je schopen spojit i holokaust.

Když hrozí katastrofický propad ekonomiky, jde do toho americká centrální banka hlava nehlava a sype do ekonomiky peníze bez omezení. Může kupovat a nakupuje státní dluhopisy i dluhopisy soukromých firem bez omezení, může garantovat transakce soukromých firem na finančním trhu a nemusí se na to nikoho ptát. Americe nakonec pomáhá i dolar coby mezinárodní rezervní měna.

Evropská centrální banka neboli ECB i evropské centrální banky mají ze zákona zapovězeno monetární financování státního dluhu a musí se to různě obcházet – a i na to obcházení jsou přísná pravidla. ECB smí v rámci tzv. kvantitativního uvolnění držet pouze třetinu dluhu každé jednotlivé země a dluhopisy jednotlivých států v držení ECB musejí být v poměru k tomu, kolik kapitálu do ECB každá jednotlivá země vložila. V Německu dokonce bude v květnu tamější ústavní soud rozhodovat, zda tzv. kvantitativní uvolnění, tedy nákup dluhopisů Evropskou centrální bankou, který už mnoho let běží, je, anebo není v souladu s německou ústavou. Pokud soud prohlásí politiku ECB za neústavní, stane se to pro Evropu v nejhorší možné chvíli.

Ani naše ČNB nesmí přímo nakupovat státní dluhopisy, a to ani od bank – a ani včera se to nepodařilo v parlamentu změnit. Je to zcela zásadní chyba, protože pokud v krizi přituhne, může se financování dluhu prodražit, a to ruku v ruce s velkými deflačními tlaky. ČNB pak může mít v osudovou hodinu svázané ruce.

Reakce centrálních bank v Evropě na obrovskou krizi jsou a budou oproti USA kvůli syndromu Výmarské republiky pomalejší, váhavější, těžkopádnější a také méně srozumitelné a víc zašmodrchané.

Propad ekonomiky, který se na nás řítí, bude takového rozsahu, že ani stabilizátory Evropě nepostačí a musejí se schvalovat také podpůrné balíčky, kurzarbeity, záruky, mimořádné úvěry a různé odklady splátek toho či onoho. I tak se řada ekonomů domnívá, že bez většího prostoru pro aktivnější a kreativnější politiku centrálních bank Evropa tentokrát neuspěje. V rámci krizových balíčků se Evropa většinou soustředí na úvěry a garance, měli bychom ale vědět, že úvěr není ve finále pomoc nebo stimul. Úvěr je na konci dne přesun bohatství od dlužníka k věřiteli, v našem případě od soukromníka ke státu. Takže si držme palce a klobouky.

Výhodou Evropy kromě Dánska, jež má systém tzv. flexicurity (kombinace pružného trhu práce a maximálního sociálního zabezpečení), je méně pružný trh práce. Tedy za normálních okolností je to zátěž, za výjimečných okolností, jako jsou ty dnešní, je to ovšem aktivum. Americké firmy propouštějí v panice okamžitě, pro ty evropské je to naštěstí v tuto chvíli složitější.

Když se ale vrátíme k pandemii, na USA číhá jedna velká nástraha: desítky milionů lidí nemají zdravotní pojištění – a to tedy není zrovna dobrý vklad do boje s koronavirem.

Kratší verze přečtena dnes v Českém rozhlase Plus.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.