Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Farage vede a brexit bez dohody znovu na stole

Názory

  13:13
PRAHA - Několik agentur na průzkum veřejného mínění ukazuje na vítězství nové Brexitové strany Nigela Farage ve volbách do Evropského parlamentu v Británii.

Bývalý šéf britské nezávislé strany, Nigel Farage. foto: AP Photo

Posun v preferencích směrem k Brexitové straně je relativně náhlý a prudký. Farage dostává více prostoru v médiích než kterýkoli jiný kandidát. Strana s názvem Změna pro Spojené království (Change UK) není prakticky vidět, mírně posílí proevropští Liberální demokraté.

V zásadě se ale bude konat souboj nové jednotné Brexitové strany s jasným mandátem a účelem a Labouristické strany, která ve věci brexitu není jednotná, ba je přímo rozpolcená.

Brexitová strana získává podporu do evropských voleb především u voličů Konzervativní strany, kteří tak utrpí drtivou porážku. Podle některých průzkumů by Brexitová strana zvítězila dokonce i v britských parlamentních volbách, kde se volí většinovým systémem. To se ale nestane, protože na konci léta či na začátku podzimu si Konzervativní strana zvolí nového lídra – a velice pravděpodobně to bude zastánce tvrdého brexitu či brexitu bez dohody. Po odchodu Mayové se karta zase obrátí. Proto pro případ parlamentních voleb zůstávají toryové favority.

Německý Die Welt interpretuje nástup Brexitové strany jako jasné potvrzení výsledků brexitového referenda. Jakékoli představy brexitového obratu se ukazují jako naprosto iluzorní. Dokonce je zřejmé, že divoký brexit či brexit bez dohody bude znovu na stole. Britský parlament si ho sice zakázal, ale na nyní na ostrovech posilují elementy, které považují divoký brexit za „nadmíru báječný“, abychom citovali bývalého pražského primátora Igora Němce.

Na serveru Eurointelligence.com konstatují, že prezident Macron, který na Evropské radě poměrně osamoceně obhajoval pouze krátké prodloužení lhůty pro brexit, zažije svůj hvězdný moment pravdy ve smyslu „já jsem vám to říkal“. Nejenže do Evropského parlamentu napochoduje šedesát faragovců, ale nový, ostře euroskeptický britský premiér bude sedět v Evropské radě. Bude to sice na přechodnou dobu, ale nevíme, jak dlouho ta přechodná doba bude trvat.

V novém Evropském parlamentu to bude zpočátku dost divoké. Kromě nástupu faragovců se klasicky liberální frakce možná promění ve frakci s názvem Renesance. Liberalismu ve frakci tak jako tak ubude: pod Macronovým vlivem přibude ekologických aktivistů a socialistů. Le Penová i Salvini budou přetahovat polský PiS i maďarský Fidesz apod., i když Le Penové se to skoro určitě nepovede.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...