Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
24. září 2019 12:55 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Fed pomůže Trumpovu znovuzvolení

Jerome Powell (vlevo) a Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jerome Powell (vlevo) a Donald Trump. | foto: Reuters

Jde o ekonomiku, hlupáku! Nebo anglicky: „It’s the economy stupid!“ To je známé heslo z roku 1992, z doby souboje mezi kandidátem Billem Clintonem a prezidentem Georgem Bushem st. Když se ekonomice daří, úřadující prezident obhájí svůj mandát. Když se ekonomice nedaří – nebo lidé aspoň mají ten pocit –, úřadující prezident nemá šanci.

To samé můžeme víceméně vztáhnout na demokratické vlády v jiných než většinových systémech. O pocitu zde píšeme záměrně – bezprostředně před soubojem Bush–Clinton už americká ekonomika byla z recese venku, ale protože statistika mívá zpoždění, lidé to nevěděli a vědět nemohli. Nicméně hospodářství a zaměstnanost jsou nejdůležitější – a všechny další faktory jsou pro volby vlastně vedlejší. George Bush vyhrál pouze jedny volby, stejně tak Jimmy Carter (byl tu sice i faktor íránské krize, ale hlavně šlo o hospodářství).

Svým způsobem to potvrzuje i článek americké ekonomky Carmen M. Reinhartové a Vincenta R. Reinharta pro Project Syndicate.

Autoři s lehkou ironií konstatují, že tuší, proč šéf amerického Fedu, tedy tamější centrální banky, vypadá v poslední době tak uštvaně. Možná je to proto, že bude muset nastavit měnovou politiku způsobem, který zvýší pravděpodobnost Trumpova znovuzvolení příští rok.

Na tradiční srpnové ekonomické konferenci, kterou pořádá Fed v Jackson Hole ve Wyomingu, prohlásil Powell, že největší výzvou pro globální ekonomický růst je nejistota v oblasti mezinárodního obchodu. Samozřejmě že nejmenoval osobně Donalda Trumpa.

Šéf Fedu Jerome Powell je z toho sám asi docela frustrovaný, ale Fed musí nastavit měnovou politiku způsobem, který pomůže Trumpovi. Tato instrukce samozřejmě není obsažena v zákoně o centrální bance, ale Fed musí dbát o plnou zaměstnanost a stabilní cenovou hladinu. Jinými slovy má mandát starat se o udržitelný růst a vyrovnat efekty nejistoty v obchodní politice, které způsobil Trump.

Trump tak neponese důsledky svého jednání, takže ho to možná jen povzbudí v tom, že v těchto politikách bude příště pokračovat.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Insitut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Václav Klaus starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Miliardář Jiří Šimáně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.