Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Financial Times v rukou Nikkei

Britský ekonomický list Financial Times. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský ekonomický list Financial Times. | foto: Reprofoto

PRAHA Monitor JM s potěšením zaznamenává, že když už bylo třeba, aby deník Financial Times měnil majitele, stala se jím japonská firma Nikkei, a nikoliv německý Axel Springer. Není to jedno? Možná je, ale pokusím se vysvětlit, co by mne mírně znepokojovalo, kdyby ve FT vládl Axel Springer. Osobně totiž považuji lososový list za nejlepší noviny na světě.

Kromě kvality ekonomického zpravodajství považuji za vynikající a mimořádně inspirativní komentáře a jejich skladbu. Každý týden se vysloveně těším, co si přečtu od Wolfganga Münchaua, Gideona Rachmana, Martina Wolfa, Johna Kaye a mnohých dalších. Nikdo z nich by si nedovolil napsat komentář, který nemá alespoň jednu zapamatovatelnou myšlenku, což se zdá být maličkost, ale maličkost to není.

Deník je otevřený různým názorům, kritickému a otevřenému myšlení, svěžím pohledům a myšlenkám nabourávajícím status quo. Neprotlačuje žádná dogmata. Pro mne osobně byl tenhle deník vynikajícím každodenním průvodcem finanční krizí, velkou recesí a krizí eurozóny. FT dokázaly nejlépe ze všech zaznamenat, jak rok 2008 dokázal proměnit svět politické ekonomie, jak dokázal prolomit či zvrátit nejrůznější svaté pravdy. FT prezentují svět živého provokativního myšlení a reflexe. Někdy mi zaujatě připadá, že nechápu, jak vlastně může někdo FT nečíst.

Považuji též za potěšující, že ve Financial Times se vůbec nenosí snobský a povýšený anglický euroskepticismus a že na EU na i eurozónu se list dívá kriticky, ale nikoli s despektem a pohrdáním ani prizmatem ideologie.

Hned první týdny po sametové revoluci jsem si začal kupovat The Economist, který jsem si běhal koupit do nějaké lepší trafiky každý pátek. Někdy v polovině minulé dekády mne ale The Economist (nyní též na prodej) přestal bavit. Dodnes se mi ve srovnání s FT jeví jako příliš těžkopádný a příliš předvídatelný. Tradice týdeníku velí, že nepodepsané editorialy jsou produktem úporného celoredakčního konsenzu, který je důležitější než kritičnost, provokativnost a zajímavost. Názory Economistu se otáčejí jako pomalý parník, posunou se o pár milimetrů za několik let. Financial Times přinášejí svěží pohled a kladou si nové, překvapivé a kritické otázky hned, bez obalu, bez váhání a každý den.

The Economist je také euroskeptičtější a celkově věrnější neoliberálnímu pohledu na svět.

Posledních deset let mám každý den návyk na Financial Times, jako jsem měl kdysi každý týden návyk na The Economist.

A teď k té pointě. Diskuse ohledně vývoje v eurozóně, v EU a v Řecku jsou dnes jedním z nejdůležitějších témat. Mocensky převládající názor v Evropě vychází z pohledu německého ordoliberalismu: všichni mají mít vyrovnané finance nebo přebytky, všichni se mají soustředit na exportní výkonnost a bude na světě a v Evropě dobře.

Německý názor představuje ale pouze jeden z mnoha možných pohledů na svět a eurozónu, které jsou ve Financial Times prezentovány, zatímco ordoliberální dogma je naprosto převládajícím názorem v německých médiích i politice.

I když je Axel Springer soukromý vydavatelský dům, nejsem si stoprocentně jist, že by úplně ze všeho nejvíc oceňoval názorovou rozmanitost a pestrost listu, především ohledně témat, jako je Řecko.

Takový komentátor Financial Times Wolfgang Münchau je v Německu většinou za exota, zatímco v anglosaském světě se jeví jako mnohem méně provokativní.

Japonsko je dnes již tradiční liberální demokracie a nemá v Evropě žádné mocenské a geopolitické zájmy, jako by mohl mít třeba investor z Číny. Japonsko je dnes navíc živoucí ekonomickou laboratoří a v boji s deflačním prostředím a krizí vymýšlí neustále nové experimenty a zkouší snad vše, co vyzkoušet jde. Proto se mohou nové pohledy na svět, které přinášejí Financial Times, se současným japonským pohledem na svět dokonce snoubit.

Jinak je ale japonská investice čistý byznys. Firmy publikující akciové indexy vlastní ekonomický tisk běžně, před pár lety to ještě platilo pro americký Dow Jones a jeho The Wall Street Journal.

Mimochodem, pro dnešní svět je typické, že i tak vynikající médium jako Financial Times má ekonomické problémy. Když se totiž podíváme na stránky Bloombergu nebo Reuters, vidíme, že obě firmy v posledních letech nesmírně investovaly do nejlepších komentátorů a analytiků. Na tyto zpravodajské servery je ale přístup zdarma.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost spojený s hnutím ANO 2011.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Expert iDNES Premium Reichel vzpomíná na Říhu. A radí: Ukažme Rusům sílu!

Robert Reichel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vůdce zlaté generace českého hokeje Robert Reichel bude v pravidelných komentářích pro iDNES Premium hodnotit...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...