Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Finský kandidát do čela ECB?

Názory

  13:05
Fin Erkki Liikanen je podle Financial Times horkým favoritem na post šéfa ECB po Italu Mariovi Draghim. Jde o kompromis, který by německá kancléřka Angela Merkelová mohla akceptovat. Píše to reportérka Claire Jonesová. Merkelová s rozhodnutím nemusí spěchat.

Angela Merkelová byla počtvrté zvolena kancléřkou. foto: Reuters

Prioritou pro ni je dohodnout nějaké změny v eurozóně s francouzským prezidentem Macronem, a to do června. Výběr šéfa ECB se bude do značné míry odvíjet od toho, co se dohodne nebo nedohodne. Pokud by Německo ustoupilo Francii hodně, musela by Merkelová nakonec nominovat Němce Jense Weidmanna, aby utlumila domácí politickou a vnitrostranickou opozici vůči přílišným kompromisům.

Merkelová buď jako kancléřka utratí podle serveru Eurointelligence.com více domácího politického kapitálu, nebo utratí více politického kapitálu evropského. V tuto chvíli těžko předvídat.

Pokud se Merkelová rozhodne Weidmanna nenominovat, Fin Liikanen je zcela určitě nejprůchodnější kandidát. Je ze severu Evropy. Předchůdce Mario Draghi byl z jihu a nově jmenovaný místopředseda ECB Luis de Guindos je ze Španělska, tedy také z jihu. Liikanen má politickou i evropskou zkušenost, pracoval již jako evropský komisař. Studoval ekonomii, ale většinu profesního života se zabýval centrálním bankovnictvím. Je advokátem současné měnové politiky, takže i garantem určité kontinuity. Určitou nevýhodou je relativně vysoký věk. Při nástupu do funkce mu bude 69 let.

Britský deník The Times popisuje, jakým způsobem britské tajné služby mohly lokalizovat výrobu nervového plynu Novičok. S vysokým stupněm pravděpodobnosti se jedná o nespecifikovanou tajnou ruskou laboratoř. Jde o kombinaci vědeckých metod a sběru a analýzu tzv. intelligence (tedy metodu práce tajných služeb).

Také německý deník FAZ cituje experta na chemické zbraně. Sledují se chemické stopy na originálních materiálech. Mapuje se znečištění a nečistoty na struktuře novičoku, je tak možno odhalit katalyzátory použité při produkci apod. Také je prý možné hledat materiály, které urychlují absorpci jedu do kůže. Vědecká práce významně zúží možnosti, ale pomyslný špendlík lze zapíchnout pouze po doplnění další práce tajných služeb.

Každopádně protiruská linka se prý bude britské premiérce v Evropě těžko držet. Německo zastává zatím stejné stanovisko, ale čeká se výrazné posílení italské vstřícnosti vůči Rusku.

Debata Jana Macháčka

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat