Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Finský kandidát do čela ECB?

Názory

  13:05
Fin Erkki Liikanen je podle Financial Times horkým favoritem na post šéfa ECB po Italu Mariovi Draghim. Jde o kompromis, který by německá kancléřka Angela Merkelová mohla akceptovat. Píše to reportérka Claire Jonesová. Merkelová s rozhodnutím nemusí spěchat.

Angela Merkelová byla počtvrté zvolena kancléřkou. foto: Reuters

Prioritou pro ni je dohodnout nějaké změny v eurozóně s francouzským prezidentem Macronem, a to do června. Výběr šéfa ECB se bude do značné míry odvíjet od toho, co se dohodne nebo nedohodne. Pokud by Německo ustoupilo Francii hodně, musela by Merkelová nakonec nominovat Němce Jense Weidmanna, aby utlumila domácí politickou a vnitrostranickou opozici vůči přílišným kompromisům.

Merkelová buď jako kancléřka utratí podle serveru Eurointelligence.com více domácího politického kapitálu, nebo utratí více politického kapitálu evropského. V tuto chvíli těžko předvídat.

Pokud se Merkelová rozhodne Weidmanna nenominovat, Fin Liikanen je zcela určitě nejprůchodnější kandidát. Je ze severu Evropy. Předchůdce Mario Draghi byl z jihu a nově jmenovaný místopředseda ECB Luis de Guindos je ze Španělska, tedy také z jihu. Liikanen má politickou i evropskou zkušenost, pracoval již jako evropský komisař. Studoval ekonomii, ale většinu profesního života se zabýval centrálním bankovnictvím. Je advokátem současné měnové politiky, takže i garantem určité kontinuity. Určitou nevýhodou je relativně vysoký věk. Při nástupu do funkce mu bude 69 let.

Britský deník The Times popisuje, jakým způsobem britské tajné služby mohly lokalizovat výrobu nervového plynu Novičok. S vysokým stupněm pravděpodobnosti se jedná o nespecifikovanou tajnou ruskou laboratoř. Jde o kombinaci vědeckých metod a sběru a analýzu tzv. intelligence (tedy metodu práce tajných služeb).

Také německý deník FAZ cituje experta na chemické zbraně. Sledují se chemické stopy na originálních materiálech. Mapuje se znečištění a nečistoty na struktuře novičoku, je tak možno odhalit katalyzátory použité při produkci apod. Také je prý možné hledat materiály, které urychlují absorpci jedu do kůže. Vědecká práce významně zúží možnosti, ale pomyslný špendlík lze zapíchnout pouze po doplnění další práce tajných služeb.

Každopádně protiruská linka se prý bude britské premiérce v Evropě těžko držet. Německo zastává zatím stejné stanovisko, ale čeká se výrazné posílení italské vstřícnosti vůči Rusku.

Debata Jana Macháčka

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat