Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 3 °C oblačno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Jen nehoda. Řecko může odejít z eurozóny

Angela Merkelová zobrazena jako kyklop a řecký premiét Tsipras útočící prakem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová zobrazena jako kyklop a řecký premiét Tsipras útočící prakem | foto: Reuters

Podle včerejšího komentáře Wolfganga Münchaua pro Financial Times může řecký odchod z eurozóny – grexit – přinést ovoce pouze dlouhodobě, ale krátkodobě zcela jistě způsobí ekonomickou mizerii.

Když se podle autora německá ekonomická nedovzdělanost potká s řeckou diplomatickou nedovzdělaností, nemůže z toho vzejít nic dobrého. Minulý týden Řecko vyhrožovalo, že zaplaví Německo islámskými uprchlíky. Němci zase seriózně diskutují o tom, co by se stalo, kdyby grexit proběhl jako nehoda, čili anglicky accident.

Mluví se tedy o jevu jménem grexident. Řecký premiér Alexis Tsipras zase spojuje otázku německých válečných reparací s debatami o podmínkách úvěru.

Ne že by podle autora byla otázka reparací úplný nesmysl. Řadaněmeckých právníků s řeckými nároky souhlasí. Je prý ale naprosto šílené obě věci spojovat. Obě strany možná nakonec svou rétoriku utlumí, ale autor si nedovede představit, že by věřitelé slevili ze svých podmínek, a stejně tak si nedovede představit, jak by mohlo Řecko ty podmínky splnit. Neví se přesně, kolik dní zbývá do vyhlášení insolvence Řecka, takže je třeba s grexitem počítat jako s reálnou možností.

Grexit je výsledek, který si nemůže přát nikdo racionální. Podminuje geostrategický vliv EU. Z ekonomického pohledu se ukáže, že evropská měnová unie je ve skutečnosti systém pevných kurzů. Velké množství finančních kontraktů ztratí platnost. Není jasné, jak bude globální finanční systém reagovat.

Ousmène Mandeng v témže listě upozorňuje, že když už se používají nejrůznější zkratky pro poměrně nesourodé skupiny zemí, jako například BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jižní Afrika), navrhuje on zkratku WIMP (anglicky to znamená měkkota či slaboch, ale také „without international monetary power“ – bez mezinárodní měnové síly).

Většina nových trhů (emerging markets) je příliš heterogenních na to, aby se mohly vejít do jedné zkratky, a samo označení „emerging markets“ je dosti problematické.

Mezinárodní měnová síla je schopnost provádět měnovou politiku bez ohledu na externí limity. WIMP je realita, která popisuje stav většiny zemí: nejsou schopny svobodně používat vlastní měnu v mezinárodních finančních transakcích. Většina zemí musí používat cizí klíčové měny, aby mohly řídit svou mezinárodní likviditu a rezervy.

Skutečnost, že jedna banka – americký Fed – má takovou sílu ovlivňovat zbytek světa, lze považovat za jeden z defektů mezinárodního finančního systému.

Země se snaží nebýt WIMP, ale za čase to může podařit pouze Číně, která chce svoji měnu renminbi internacionalizovat.

Monitor Jana Macháčka

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Perte, sušte, neplýtvejte: Bosch radí, jak na to
Perte, sušte, neplýtvejte: Bosch radí, jak na to

Víte, že se při péči o prádlo často zbytečně plýtvá? Nejde přitom jen o vodu nebo energii, ale například také prací prostředek. A ušetřit lze také...