Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
17. března 2015 13:45 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Jen nehoda. Řecko může odejít z eurozóny

Angela Merkelová zobrazena jako kyklop a řecký premiét Tsipras útočící prakem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová zobrazena jako kyklop a řecký premiét Tsipras útočící prakem | foto: Reuters

Podle včerejšího komentáře Wolfganga Münchaua pro Financial Times může řecký odchod z eurozóny – grexit – přinést ovoce pouze dlouhodobě, ale krátkodobě zcela jistě způsobí ekonomickou mizerii.

Když se podle autora německá ekonomická nedovzdělanost potká s řeckou diplomatickou nedovzdělaností, nemůže z toho vzejít nic dobrého. Minulý týden Řecko vyhrožovalo, že zaplaví Německo islámskými uprchlíky. Němci zase seriózně diskutují o tom, co by se stalo, kdyby grexit proběhl jako nehoda, čili anglicky accident.

Mluví se tedy o jevu jménem grexident. Řecký premiér Alexis Tsipras zase spojuje otázku německých válečných reparací s debatami o podmínkách úvěru.

Ne že by podle autora byla otázka reparací úplný nesmysl. Řadaněmeckých právníků s řeckými nároky souhlasí. Je prý ale naprosto šílené obě věci spojovat. Obě strany možná nakonec svou rétoriku utlumí, ale autor si nedovede představit, že by věřitelé slevili ze svých podmínek, a stejně tak si nedovede představit, jak by mohlo Řecko ty podmínky splnit. Neví se přesně, kolik dní zbývá do vyhlášení insolvence Řecka, takže je třeba s grexitem počítat jako s reálnou možností.

Grexit je výsledek, který si nemůže přát nikdo racionální. Podminuje geostrategický vliv EU. Z ekonomického pohledu se ukáže, že evropská měnová unie je ve skutečnosti systém pevných kurzů. Velké množství finančních kontraktů ztratí platnost. Není jasné, jak bude globální finanční systém reagovat.

Ousmène Mandeng v témže listě upozorňuje, že když už se používají nejrůznější zkratky pro poměrně nesourodé skupiny zemí, jako například BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jižní Afrika), navrhuje on zkratku WIMP (anglicky to znamená měkkota či slaboch, ale také „without international monetary power“ – bez mezinárodní měnové síly).

Většina nových trhů (emerging markets) je příliš heterogenních na to, aby se mohly vejít do jedné zkratky, a samo označení „emerging markets“ je dosti problematické.

Mezinárodní měnová síla je schopnost provádět měnovou politiku bez ohledu na externí limity. WIMP je realita, která popisuje stav většiny zemí: nejsou schopny svobodně používat vlastní měnu v mezinárodních finančních transakcích. Většina zemí musí používat cizí klíčové měny, aby mohly řídit svou mezinárodní likviditu a rezervy.

Skutečnost, že jedna banka – americký Fed – má takovou sílu ovlivňovat zbytek světa, lze považovat za jeden z defektů mezinárodního finančního systému.

Země se snaží nebýt WIMP, ale za čase to může podařit pouze Číně, která chce svoji měnu renminbi internacionalizovat.

Monitor Jana Macháčka

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...