Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Hluboké kořeny italské dysfunkce

Šéf strany Liga severu Matteo Salvini. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf strany Liga severu Matteo Salvini. | foto: Reuters

Otázka stavu italské ekonomiky a veřejných financí samozřejmě ovlivní i obsazování postů v evropských institucích. Itálie je velká a důležitá země, chystá se flagrantně porušit evropská fiskální pravidla a jde o to, jak s tím bude EU nakládat. Proto se ke „stavu Itálie“ vyjadřuje i Tony Barber, komentátor Financial Times.

Podle zpráv statistiků žije v Itálii 1,8 milionu domácností v absolutní chudobě. Jde tedy o zhruba pět milionů lidí nebo 8,4 procenta italské populace. Samozřejmě že evropské definice chudoby nemají nic společného s definicí chudoby někde v Africe, ale stejně... Itálie je země, kde mzdy stagnují, veřejné služby se hroutí a příjem na hlavu rok od roku víc zaostává oproti západním evropským zemím.

Existuje ale i jiná dynamická stránka Itálie, která brání extrémní krizi a která vysvětluje, proč země nikdy nepadne do propasti.

Itálie má obchodní přebytek 4,6 procent HDP, v roce 2010 to bylo jen 1,4. Obchodní čísla reflektují exportní sílu italského průmyslového severu. Firmy jsou zde na světové úrovni a zajišťují i relativně vysoký standard pro obyvatele.

Přesto jsou finanční trhy velmi nervózní. Hlavním zdrojem obav je italský premiér Matteo Salvini, místopředseda vlády a lídr tvrdě pravicové antiimigrační Ligy, která po evropských volbách posiluje svou dominantní pozici na italské politické scéně.

Saliviniho vysloveně těší útoky na Brusel. Kritizuje evropská fiskální pravidla a otevřeně deklaruje, že je bude porušovat. Chce, aby Itálie vydávala minidluhopisy, které vypadají podezřele, jako pokus zahájit italský exit z eurozóny.

Ale stejně jako Itálie vždy odvrátí hrozbu blížícího se pádu, je nepravděpodobná transformace Salviniho v úplného démona. Italské problémy mají hluboké kořeny, kulturní i institucionální, a bylo by chybou soustředit se pouze na provokativní výroky jednoho politika. V závěru komentáře představuje Tony Barber svou víru v to, že Salvini bude nejprve konsolidovat a posilovat svou pozici na pravici a nakonec se bude transformovat podobně jako Forza Italia a její šéf Berlusconi, jenž se proměnil z populisticko-protofašistické hrozby, kterou pro leckoho představoval původně, v sílu akceptovanou evropským mainstreamem. Proto také Evropská komise naznačuje opatrnost a shovívavost ve věci procedur proti Itálii, které se týkají porušování fiskálních pravidel.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...