Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Hluboké kořeny italské dysfunkce

Názory

  11:30
Otázka stavu italské ekonomiky a veřejných financí samozřejmě ovlivní i obsazování postů v evropských institucích. Itálie je velká a důležitá země, chystá se flagrantně porušit evropská fiskální pravidla a jde o to, jak s tím bude EU nakládat. Proto se ke „stavu Itálie“ vyjadřuje i Tony Barber, komentátor Financial Times.

Šéf strany Liga severu Matteo Salvini. foto: Reuters

Podle zpráv statistiků žije v Itálii 1,8 milionu domácností v absolutní chudobě. Jde tedy o zhruba pět milionů lidí nebo 8,4 procenta italské populace. Samozřejmě že evropské definice chudoby nemají nic společného s definicí chudoby někde v Africe, ale stejně... Itálie je země, kde mzdy stagnují, veřejné služby se hroutí a příjem na hlavu rok od roku víc zaostává oproti západním evropským zemím.

Existuje ale i jiná dynamická stránka Itálie, která brání extrémní krizi a která vysvětluje, proč země nikdy nepadne do propasti.

Itálie má obchodní přebytek 4,6 procent HDP, v roce 2010 to bylo jen 1,4. Obchodní čísla reflektují exportní sílu italského průmyslového severu. Firmy jsou zde na světové úrovni a zajišťují i relativně vysoký standard pro obyvatele.

Přesto jsou finanční trhy velmi nervózní. Hlavním zdrojem obav je italský premiér Matteo Salvini, místopředseda vlády a lídr tvrdě pravicové antiimigrační Ligy, která po evropských volbách posiluje svou dominantní pozici na italské politické scéně.

Saliviniho vysloveně těší útoky na Brusel. Kritizuje evropská fiskální pravidla a otevřeně deklaruje, že je bude porušovat. Chce, aby Itálie vydávala minidluhopisy, které vypadají podezřele, jako pokus zahájit italský exit z eurozóny.

Ale stejně jako Itálie vždy odvrátí hrozbu blížícího se pádu, je nepravděpodobná transformace Salviniho v úplného démona. Italské problémy mají hluboké kořeny, kulturní i institucionální, a bylo by chybou soustředit se pouze na provokativní výroky jednoho politika. V závěru komentáře představuje Tony Barber svou víru v to, že Salvini bude nejprve konsolidovat a posilovat svou pozici na pravici a nakonec se bude transformovat podobně jako Forza Italia a její šéf Berlusconi, jenž se proměnil z populisticko-protofašistické hrozby, kterou pro leckoho představoval původně, v sílu akceptovanou evropským mainstreamem. Proto také Evropská komise naznačuje opatrnost a shovívavost ve věci procedur proti Itálii, které se týkají porušování fiskálních pravidel.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!