Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
16. listopadu 2017 13:16 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Hurikán nad Jamajkou – v Německu vrcholí drama koaličního zrodu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder vstoupil do služeb společnosti Gazprom. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder vstoupil do služeb společnosti Gazprom. | foto: ArchivLidové noviny

Na serveru Eurointelligence.com konstatují, že příprava německé koalice typu Jamajka zažívá nejkrizovější chvíle, a to pár hodin předtím, než se má uzavřít. Komise dnes odevzdají svou práci a předají ji stranickým lídrům, u kterých se doufá, že do rána docílí kompromisu.

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder včera řekl, že koalice Jamajka buď nevznikne vůbec, nebo se do roka rozpadne poté, co CSU prohraje volby v Bavorsku, kde vládne bez přerušení mnohem déle než Robert Mugabe v Zimbabwe. Podle Schrödera budou nové volby v roce 2019. Vyzývá svoji SPD, aby se připravila.

Jak probíhají jednání? Nižší straničtí bossové, kteří je vedou, apelují na stranická jádra a bojují zuby nehty. Každý, kdo se zúčastnil celonočních jednání Evropské rady, to zná. A taky dobře ví, že nad ránem bývá nakonec dosaženo kompromisů. Když se jednání nakonec předá stranickým šéfům, ti mají jiné priority. Vědí, že nezdar může vést k předčasným volbám a ty mohou poškodit všechny strany. Tak to chodí, ale v případě koalice Jamajka je zjevné, že pro kompromis by bylo třeba, aby všechny strany učinily velice podstatné ústupky, na které není členstvo vůbec připraveno.

Die Welt píše , že v celé řadě oblastí není vlastně vůbec žádný pokrok: elektřina z uhlí, uprchlíci a fiskální politika.

Generální sekretář CSU zaútočil na Zelené, že blokují pokrok v otázce zahraniční politiky, obrany a Evropy. Vezme-li se v úvahu, že Zelení jsou kromě proevropského křídla v CDU jediná proevropská strana, není to dobrá zpráva. Wolfgang Kubicki, místopředseda FDP, zplodil výrok včerejšího dne: „Nad Jamajkou je hurikán.“

Anton Hofreiter, šéf parlamentní frakce strany Zelených, kontroval, že hurikán se zrodil z nedostatku pokroku v dohodě, jak naložit s klimatickou změnou. Nejtvrdší vyjednavači jsou prý nyní Zelení, kteří na počátku jednání jevili největší vůli ke konsenzu, což si následně vyhodnotili jako neochotu ke konsenzu.

Co když dohoda nebude? V Bundestagu je 709 poslanců, většina je 355. CDU, CSU a FDP mají 326 poslanců, schodek je 29 křesel. CDU, FDP a Zelení (bez CSU) mají schodek 8. Pokud by došlo k rozkolu mezi CDU a CSU, mohla by to být dokonce předzvěst konce německé unie, i když to zní našim uším zatím jako úplná fantasmagorie.

Německo nemá s menšinovou vládou zkušenost, ve světě však tyto vlády bývají docela úspěšné, i když se toho zpočátku každý bojí.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

  • 2Diskuse
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz