Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav -5 °C skoro jasno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Imigrace je podle Merkelové horší než Řecko

Angela Merkelová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová. | foto: Fabrizio BenschReuters

PRAHA Německá kancléřka nyní očekává, že letos skončí v Německu celkově až 800 tisíc uprchlíků před válkami a chudobou, což je čtyřikrát víc než vloni a dvakrát víc než podle posledního odhadu z května letošního roku.

Kancléřka Angela Merkelová i její ministr vnitra Thomas de Maizière upozorňují, že řešení bude náročnější než řecká krize a že se na něm budou muset nějak podílet všechny členské státy EU.

K tomu několik poznámek a otázek. Za prvé je zvláštní, že kancléřka pochopila až nyní, že je migrační krize důležitější než ta řecká.

Řecká krize je již delší dobu (asi dva roky) izolovaný případ, z něhož se infekce dále šířit nebude. Řecká krize je osudná pro řecké občany a podniky, ale pro nás ostatní jsou v poslední době na řecké krizi fascinující asi tři věci.

Za prvé fatální neschopnost evropských a národních lídrů EU malou a izolovanou krizi řešit, o čemž svědčí skutečnost, že s tím nechce mít nic společného už ani MMF. Pak je to obava z toho, že pokud se eurozóna začne zmenšovat, možná evropská integrace zařadí zpátečku na všech frontách, resp. z integrace se možná stane pomalá dezintegrace celého „projektu“. Třetí podstatná věc na řecké krizi je, že s výjimkou ECB nerozhodují o podstatných věcech evropské instituce, ale především Německo. (Představuje si to kancléřka s celounijním řešením uprchlické krize podobně?)

Migrace je důležitější než řecká krize, ale ani řecká krize vůbec není vyřešena a znovu naplno vypukne nejpozději v říjnu.

Nyní k těm otázkám, co člověka napadají. Hlavní nárůst počtu uprchlíků v Německu pochází prý ze Sýrie a z Balkánu. Ano, v Sýrii je válka, ale je snad nějaká válka či humanitární katastrofa někde na Balkáně? Pokud se bavíme o uprchlících z Bosny, Albánie, Makedonie, mají být vraceni rovnou a bez složitých procedur.

Když mluvíme o společném řešení, na kterém se mají „podílet všechny státy EU“, nepatří sem jistě pouze jakási redistribuce žadatelů o azyl, ale také ochrana vnějšího schengenského prostoru. EU se musí především zabývat tím, proč v poslední době slaví v tomto ohledu Španělsko úspěchy a proč to vůbec nejde Itálii a Řecku. Jaký je zásadní rozdíl? Bez toho, že tomu budeme přesně rozumět, nelze mluvit o společném řešení.

Co se České republiky týče, prakticky nikdo z uprchlické vlny k nám nechce, všichni chtějí do Německa, Anglie nebo Švédska. Logicky si je tedy třeba vyjasnit, co má být podle Německa třeba pro Českou republiku prioritou. Máme uprchlíky přesvědčovat o tom, že se jim u nás bude líbit také, jako se jim líbí v Německu, nebo je máme zadržovat proti jejich vůli? To první potrvá. Zatím je to tak, že jakmile uprchlíci opustí tábor, zmizí v Německu. Česko je jim dobré jen k průjezdu vlakem či autobusem.

Co se týče údajné české vystrašenosti a xenofobie, zopakujme, že v Česku žije asi 120 tisíc Vietnamců a 300 tisíc Ukrajinců a společnost s nimi vůbec nemá problém a klidně by jich akceptovala mnohem víc.

Opravdu se bojíme pouze černochů a Arabů? Důležité je nespoléhat se jen na sociální sítě, ať počítačové, či hospodské. Také jsme se na základě sociálních sítí a debat pod články na internetu báli, že tu budou masové protesty proti americké vojenské koloně, a projevil se opak. Všichni potřebujeme velice detailní a profesionální průzkumy veřejného mínění a teprve potom mohou vláda, neziskovky i vzdělávací systém začít na lidi působit, což také potrvá.

První předpoklad ale je mít politiky, kteří se nebudou bát lidi vést a nepovezou se pouze na vlně iracionality a strachu, případně ji nebudou sami živit.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost spojený s hnutím ANO 2011.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Aliyyah Kolocová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...