Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
20. srpna 2018 13:31 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Investoři otestují Erdogana i Trumpa

Erdogan v den voleb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Erdogan v den voleb. | foto: Reuters

PRAHA Financial Times upozorňují, že Evropská unie se snaží využít napjatých a zjitřených vztahů mezi Tureckem a USA k tomu, aby s Tureckem sama měla o něco lepší vztahy.

Podle nejmenovaného evropského diplomata citovaného v článku se turecký prezident Erdogan „učí, kdo jsou jeho opravdoví nepřátelé, a Evropa to určitě není“.

EU uvítala, že Turecko minulý týden propustilo dva řecké vojáky podezřelé ze špionáže i místního šéfa Amnesty International. Americký pastor propuštěn nebyl – a náhoda to určitě není. Předseda Evropské komise J. C. Juncker prohlásil, že „Turecko se nemá ze strany EU čeho bát“ a že „chceme vidět demokratické, stabilní a prosperující Turecko“.

Vztahy mezi EU a Tureckem byly po puči v roce 2016 pochopitelně špatné. EU kritizovala rozsáhlé čistky, věznění, útoky na svobodný tisk i zacházení s kurdskou menšinou. Nyní se prý EU podle článku může společně s Tureckem pokoušet odolávat Trumpově ekonomické agresi. Podle textu spolu minulý týden kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron a turecký prezident Erdogan frekventovaně hovořili.

Středobodem evropského zájmu je pochopitelně udržení dohody o migraci, kde výměnou za tři miliardy eur Turecko na svém území zadržuje čtyři miliony syrských migrantů. Taktéž jde o expozici německých bank vůči Turecku.

Americký ekonom Barry Eichengreen také ve Financial Times upozorňuje, že o vyhlídkách turecké ekonomiky bude nejvíce svědčit to, jak se turecký prezident Erdogan postaví k tomu, že turecká centrální banka zdražuje půjčování si v turecké liře 

Turecká ekonomická krize – jako každá ekonomická krize – má mnoho příčin. Ambiciózní program na vylepšení infrastruktury financovaný zčásti na úvěr vyvolal boom, který končí. Americké tarify škodí tureckému exportu. A růst úrokových měr v USA a odliv peněz do USA prodražuje financování tureckých obchodních i rozpočtových schodků.

Erdogan už se k práci centrální banky a k úrokovým měrám několikrát otevřeně kriticky vyjádřil, zatím to ale nepřerostlo únosnou mez. Turecká centrální banka bude muset prudce zvyšovat úroky a zdůraznit svou nezávislost. Erodgan může demonstrovat sílu tureckých institucí. Z katarských fondů může rekapitalizovat banky, může představit realističtější fiskální plány. Nebo bude útočit na nezávislou centrální banku a investoři to Turecku spočítají.

Svým způsobem se to vztahuje i na Donalda Trumpa. Ano – Amerika není Turecko. Má sice také svoje schodky v rozpočtu i obchodu, ale její měna představuje bezpečný přístav. V USA nehrozí ani kolaps měny.

Přesto je správné, že USA i Turecko delegují měnovou politiku na technokraty. Mají dlouhodobější přístup a nepotřebují manipulovat měnu ke krátkodobým ziskům. Preferují dlouhodobou stabilitu. Erdogan nám brzy odpoví, jak s technokraty naloží. Trumpa to ale nakonec čeká také.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Slavnosti vína v moravských Polešovicích, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

Slavnosti vína v moravských Polešovicích, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Slavnosti vína v moravských Polešovicích, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!