Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Solejmání, Putin a íránská konvenční odveta

Místní z města Dahúk v Iráku u kráteru, který způsobil dopad jedné z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místní z města Dahúk v Iráku u kráteru, který způsobil dopad jedné z... | foto: Reuters

Praha Co lze zatím konstatovat o íránském nočním raketovém útoku na dvě americké vojenské základny v Iráku?

Je důležité si všimnout toho, že odveta měla formu odvety konvenční. Zaútočila regulérní íránská armáda z íránského území, nikoli nějaké íránské či proíránské milice v Iráku. Má to svoji logiku. Zabití Sulejmáního přineslo novou situaci, íránské a proíránské jednotky mimo území Íránu už nejsou v bezpečí, USA se k nim vztahují jako k teroristům – a podle toho s nimi možná budou zacházet.

USA se připravovaly také na možnost teroristického útoku na svém území. Frekventovaná letiště v New Yorku například chrání americká Národní garda.

Terorismus nelze vyloučit ani nadále, spíše je ale pravděpodobné, že co se týče reakce nařízené íránskou vládou, tak to, co v noci proběhlo, byla opravdu TA odveta.

Na jedné základně se američtí vojáci stačili včas ukrýt do bezpečí, na druhé podle všeho zrovna nebyli vůbec. Vypadá to, že Amerika nemá žádné oběti na životech.

Američanům dobře fungoval varovný systém, ale je docela pravděpodobné, že velké oběti na amerických životech si nepřál ani Írán.

Íránská diplomacie – rozlišujme mezi výroky kleriků na pohřbech a diplomacií – je překvapivě v souladu s reáliemi, a odvolává se dokonce na mezinárodní právo. Íránská diplomacie říká, ano, toto byla ta odveta, považujeme ji za uzavřenou a nemáme zájem na další eskalaci. Podle mého soudu další útok organizovaný z Teheránu v tuto chvíli nehrozí.

Uvidíme, jak situaci vyhodnotí americký prezident a jeho generálové. Eskalace ani otevřená válka s Íránem není v americkém zájmu – a není ani v Trumpově zájmu před volbami. Írán sice nemůže otevřený konflikt s USA vyhrát, ale takový konflikt by zcela určitě vyvolal globální ekonomickou krizi. I kdyby se nekonala otevřená válka, ale jen nějaké další „oko za oko“, může Írán například zablokovat Hormuzský průliv, a cena ropy by prudce vystřelila vzhůru. Pro Američany kromě toho není otevřená válka s Íránem ani další eskalace typu oko za oko výhodná z krátkodobého vojenského pohledu – minimálně do doby, než se vyjasní, co bude s americkými jednotkami v Iráku.

Trhy reagovaly nejprve panikou a ceny ropy začaly prudce stoupat, bylo to ale především v důsledku souběhu odvety s leteckou katastrofou, která – jak se později ukázalo – nemá s íránskou odvetou vůči USA nic společného. Cena ropy se v průběhu dopoledne stabilizovala, ale uvidíme, jestli příští týden USA podepíšou očekávanou první část veledůležité obchodní dohody s Čínou, nebo bude tento podpis díky mezinárodnímu napětí odložen.

A tady je článek, o kterém jsem zde chtěl referovat původně, před íránským odvetným útokem.

Podle článku Leonida Beršidského pro Bloomberg potřebuje ruský prezident Vladimir Putin po útoku na Sulejmáního plán B. Dosti se totiž zkomplikovaly ruské plány v oblasti. Sulejmánímu se prý připisovalo, že to byl ve skutečnosti on, kdo přesvědčil ruského prezidenta Putina, aby v roce 2015 vojensky vstoupil do Sýrie, i když to Kreml pochopitelně oficiálně popírá. Ať už tomu bylo jakkoli, zabití íránského generála má potenciál změnit ruské plány pro celou oblast.

Ruské ministerstvo obrany v souvislosti se zabitím Sulejmáního vydalo prohlášení, v němž generála chválí za to, že organizoval ozbrojenou resistenci vůči ISIS předtím, než s ní přišli Američané.

Pravdou ale je, že kdyby neexistovala Íránem organizovaná osa od Hizballáhu v Libanonu a různé íránské a proíránské skupiny v Sýrii a Iráku, nemohlo by Rusko do Sýrie vstoupit. Tyto síly totiž poskytly pozemní síly, které Rusko nemělo, respektive nemohlo či nechtělo poskytnout. Kdyby Asad neměl na své straně Íránce, nemohl by Putin do konfliktu vůbec vstoupit.

Leckdo se domnívá, že je v ruském zájmu omezit íránský vliv v Sýrii, podle Beršidského ale Rusko nechtělo a nechce být hlavním hráčem v Sýrii, pouze potřebuje podpořit ruský zájem a vliv před tím americkým. K tomu potřebuje zachovat status quo – tedy u moci Asada i nepohnutou íránskou osu.

Rusko a Putin se vyhýbají tomu, aby nazývali Írán ruským spojencem. Pouze jim vyhovuje regionální aranžmá, které nechtějí nahradit nějakým více proamerickým. To je důležitý rozdíl. Aliance je definována společnými závazky. Pokud jde o íránský režim, Putin nikdy žádnou ochranu nepřislíbil. Raději se prezentuje jako regionální vyjednavač, kooperuje s íránským arcinepřítelem Izraelem i s Tureckem, jehož zájmy se s Íránem často srážejí. Ruský ministr zahraničí Lavrov sice kondoloval svému íránskému protějšku, Putin se svěřil s obavami francouzskému prezidentu Macronovi, ale žádnou íránskou odvetu podporovat nebude a nemůže.

Rusko se samozřejmě snaží a bude snažit na diplomatické frontě zabránit eskalaci konfliktu. Opravdovou válku Íránu s USA nemůže Írán vyhrát a takový konflikt není v ruském zájmu.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA STROJE VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 26 000 - 33 000 Kč