Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Itálie je časovanou bombou eurozóny

Jednatřicetiletý lídr Hnutí pět hvězd Luigi Di Maio (vpravo) a zakladatel hnutí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednatřicetiletý lídr Hnutí pět hvězd Luigi Di Maio (vpravo) a zakladatel hnutí... | foto: ČTK

PRAHA Itálie jistě není jediný potenciální zdroj nestability eurozóny, ale je to určitě ten nejbližší a nejlépe odhadnutelný. Mezi ty další patří obchodní válka nebo globální ekonomický pokles – nebo obojí.

Obchodní válka zůstává velice přítomnou a hmatatelnou možností. Evropská unie si zatím vymohla výjimky z nových amerických tarifů na ocel a hliník, ale ty jsou dočasné.

Podle komentátora Financial Times Wolfganga Münchaua je evropská ekonomika velice závislá na vývozu průmyslových výrobků a není žádoucí podceňovat Trumpovy plány. Možná Evropu ponechal takticky na svém jen dočasně, protože nechce strašit Čínu a Evropu najednou.

Případný ekonomický pokles – i kdyby se nejednalo o recesi – bude z celé eurozóny nejméně příjemný pro Itálii. Krize eurozóny jí zanechala pouze jednu možnost (nepravděpodobnou), jak se dostat na udržitelnou linii: jde o permanentní fiskální zdrženlivost a ekonomické reformy. V reálném světě ale žádné italské politické stany seriózní reformy nenavrhují a dvě vítězné strany, tedy Hnutí pěti hvězd a Liga severu, slibovaly dokonce opak fiskální zdrženlivosti.

Jak to, že to finanční trhy vůbec neznepokojuje? Podle Münchaua spoléhají na to, že guvernér ECB Ital Mario Draghi, který letos v říjnu končí, prohlásil, že udělá, cokoli bude třeba, aby zachránil eurozónu. Jenže není jisté, že ECB bude podporovat vládu, která vědomě porušuje fiskální pravidla. A finanční trhy taktéž spoléhají na to, že Itálie vždy nějak dokáže zařídit, že se extremisté nedostanou k moci. Italský volební systém zatím pokaždé umožnil, aby vznikla centristická vláda. Ale ekonomická politika posledních dvou dekád vedla k tomu, že se nevytvářela pracovní místa pro mladé lidi. A ti dnes tvoří páteř podpory populistů a nacionalistů.

Kdyby byly nové volby, dopadnou podobně – v Itálii zkrátka neexistuje žádná proreformní většina. Reformy eurozóny připravované v německo-francouzském tandemu Itálii příliš nepomohou. Itálie potřebuje spíše společný dluhopis nebo bezpečné aktivum než pojištění vkladů.

Philip Heimberger z Vídeňského institutu pro mezinárodní ekonomické srovnání tvrdí, že evropské ekonomiky divergují, což je v současnosti pouze zamaskováno cyklickým ekonomickým růstem. Článek je zajímavý mimochodem v tom, že řadí Francii na ekonomický jih či periferii eurozóny.

1. Jádro ekonomik EU sestává z Německa, Belgie, Dánska, Rakouska, Švédska a Finska. Vysoká industrializace, nízká nezaměstnanost.

2. Francie, Itálie, Řecko, Španělsko, Portugalsko a Kypr. Relativně menší podíl exportu, tendence ke schodkům rozpočtu a běžného účtu platební bilance, vyšší nezaměstnanost.

3. Nové členské země, které stále dohánějí. Nižší HDP na hlavu, velká závislost na exportu a zahraničních investicích. Relativně malý sektor služeb.

4. Země s vysokým podílem finančních služeb. Nizozemsko, Lucembursko, Irsko a Malta.

Doporučení pro jednotlivé skupiny:

1. Země zredukují své přebytky volnější fiskální politikou.

2. Větší míra veřejných investic. Průmyslová politika, která se nebude soustřeďovat jen na cenovou konkurenceschopnost. Stabilizace bankovního sektoru.

3. Vyšší mzdy a vyšší míra sociální ochrany, průmyslová politika, která míří na vyšší přidanou hodnotu.

4. Zmenšení finančního sektoru, větší diverzifikace ekonomik, konec daňových závodů.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Advantage Consulting, s.r.o.
TELEKOMUNIKANČÍ TECHNIK (25-35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč